Ознака: овци

Занимливости

Куче-робот носи овци на пасиште

Кучето-робот Спот, на американска компанија за дизајн, инженерство и роботика „Бостон Динамикс“, веројатно е од огромна помош кога станува збор за водење овци на пасиште. На видео, објавено од софтверската […]

Uncategorized

Воведена забрана за увоз на овци, кози и нивно млеко и месо од Бугарија

Со цел спречување на внесување, навремено забележување и пријавување на болеста „чума“ кај овци и кози која од 22 јуни годинава е потврдена и во соседна Бугарија, а е присутна […]

Живот

Секоја ноќ крадци му ги краделе овците од фармата, а потоа дошол на една супер луда идеја!

Крадците му  украле повеќе од 300 овци, а потоа одлучил да им одговори на најлуд начин!Откако  неговата фарма со  овци станала жртва на секојдневни кражби, еден англиски фармер дошол до […]

Видео

Секоја вечер му краделе овци, а потоа дошол до една генијална идеја!

Крадците му украле повеќе од 300 овци, се додека не му дошла на памет оваа генијална идеја. Откако неговата фама за овци била жртва на секојдневните кражби, еден англсики фармер дошол […]

Вести

Македонската автохтона овца „Праменка овчеполка“

Модерна дама со рејбан очила и црни потпетици, вака познавачите ја опишуваат македонската автохтона раса овци „Праменка овчеполка“.Овчеполката е многу стара раса. Се смета дека потекнува од четвртиот век од […]