Ознака: океан

Вести

Се урна американски воен авион,11 лица исчезнати во океанот

Авион на американската морнарица со 11 членови на екипажот паднал во океанот југоисточно од Окинава, пренесоа светските медиуми.Припадниците на американската морнарица исчезнале во водите на Филипинското Море. Во авионот имало […]

Технологија

НАСА најави објава на големо откритие

НАСА објави дека ќе одржи прес конференција на 26 септември, каде ќе ги презентира новите откритија фатени со телескопот Хабл на ледената месечина на Јупитер, Европа.Астрономите ќе ги презентираат резултатите […]

Занимливости

Научници спуштиле микрофон на најдлабокото место во океан: Ја преслушале снимката и се шокирале!

Прв пат во историјата, научниците успеале да стават микрофон на најдлабокото место во океан, Маријанска бразда, која се наоѓа во Тихиот океан, 11.034 метри под површината.За да го издржи притисокот […]

Занимливости

Научник откри траги од супернова на дното на океан

Астрофизичарот Шон Бишоп од Техничкиот универзитет во Минхен, открил траги од супернова на дното на океан. Според Бишоп, тоа може да даде корисни информации за историјата на Земјата, соопштува интернет […]

Занимливости

НЕПОЗНАТ ОБЈЕКТ во водата ги ИСПЛАШИ научниците!

Океанските истражувачи на брегот на Калифорнија се вџашија кога снимија мистериозна виолетова топка за која нема никакво објаснување.Чудната топка беше забележана за време на истражување на морските корали, а нејзиниот […]

Занимливости

Нема да верувате! Го извлекле ОВА од длабочините на океанот!

Секогаш ни зборувале дека срцето ни е со големина на стисната тупаница, но тоа некако ве тера да размислите.Тоа би значело нашето срце тешко би го собрало во некое животно […]