Ознака: Општина Аеродром

Живот

Есенска дератизација во Општина Аеродром

Општина Аеродром во соработка со Центарот за јавно здравје го почна спроведувањето на есенската дератизација за уништување на глодачите на целата територија на Општината. Акцијата почна минатата недела и ќе […]

Вести

Раул Гонзалес: Општина Аеродром гради многу спортски објекти, „Јане Сандански“ ги има најдобрите услови

Јас сум многу среќен што работам во „Јане Сандански“ бидејќи ако сакаш да играш на максимално ниво, треба да ги имаш најдобрите услови, вели тренерот на европскиот шампион Вардар и […]

Локална самоуправа

Општина Аеродром апелира до граѓаните да не се уништува зеленилото

Општина Аеродром апелира до граѓаните да не ги паркираат своите возила на зелените површини, со што се уништува блоковското зеленило, а многу често се оштетуваат и дрвјата што неодамна беа […]

Вести

Ана и Дамјан најпопуларни имиња во општина Аеродром за 2016, погледнете кои се за оваа година

Во изминатата 2016 година, градоначалникот на општина Аеродром додели најмногу, досега рекордни, 808 решенија за еднократна парична помош за новороденчиња, од кои речиси подеднакво беа машки и женски, односно имаше […]

Вести

Сообраќајот во прекин, пукна гасоводна цевка кај мостот „Близнак“

Во 13.20 часот полицијата го блокира сообраќајот преку мостот Близнак меѓу Ново Лисиче и Автокоманда поради опасност за возачите и за пешаците што го користат мостот.Причината за затворањето на мостот […]

Вести

Попоски: Во Општина Аеродром ќе бидат изградени 8 тениски игралишта

Во Општина Аеродром ќе бидат изградени 8 тениски игралишта и едно игралиште со 400 гледачи, појасни денеска носителот на ИЕ 1, Никола Попоски.– И во Општина Центар имаме предвидено 9 […]

Локална самоуправа

Најдобрите 25 ученици од општина Аеродром заминаа на настава во Лондон

Од вчера, 6.12.2016 година, 25-те најдобри ученици од сите основни училишта во Општина Аеродром посетуваат настава во училиштето Брентвуд во збратимената Општина Вандсворт во Лондон.За време на наставата во училиштето […]

Локална самоуправа

Донесен буџетот на Аеродром за 2017 година – општината планира крупни проекти

На вчерашната, 59-седница на Советот на Општина Аеродром беше донесен Буџетот на Општина Аеродром за 2017 година.Новиот Буџет, кој е сличен со минатогодишниот, изнесува околу 18 милиони евра, од кои […]