Ознака: Општина Аеродром

Локална самоуправа

„Срничките“ преку претстава учеа за здравата храна

Децата од градинката „Срничка“, објект „Чекорче“, облечени во интересна облека, неодамна, пред нивните другарчиња и родителите, настапија на тема „Здрава храна за деца без мана!“ и ја претставија здравата и […]

Локална самоуправа

Асфалтирани улицата и мостот на „Ѓорѓи Капчев“ во Горно Лисиче

По целосната реконструкција на водоводната мрежа на улицата „Ѓорѓи Капчев“ во Горно Лисиче, деновиве заврши нејзино асфалтирање и е пуштена во употреба.Имено, улицата „Ѓорѓи Капчев“ се реконструираше на потегот од […]

Локална самоуправа

Музиката на Тоше Проески ќе се слуша на истоимената улица во Ново Лисиче

Песните на македонската музичка икона, Тоше Проески, ќе се слушаат секој ден од 10:00 до 22:00 часот на улицата што го носи неговото име во населбата Ново Лисиче.Системот за озвучување, […]

Вести

Дошла да пие кафе со колешките: Негувателката која го изгоре детето не била задолжена за таа група

Негувателката која со врело кафе го изгорела лицето на 5 годишно девојче во градинката „Чекорче” во Аеродром не била учителка на таа група, туку задолжена за деца во друга занимална.Како […]

Локална самоуправа

Есенска дератизација во Општина Аеродром

Деновиве во Општина Аеродром почна есенска дератизација.На подрачјето на целата општина ќе се опфатат 2.500 шахти со 7.500 мамци, вклучувајќи ги и основните училишта на нејзината територија. Дератизацијата на глодачите […]

Локална самоуправа

Од денес почнува пописот на деловните субјекти во Општина Аеродром

Од денеска, 1-ви ноември, до 12-ти ноември ќе се спроведат две статистички акции: попис на капацитетите во трговијата на мало и попис на угостителските капацитети.Пописите ги организира Државниот завод за […]

Локална самоуправа

„Брејк а лег“ светски вицешампион во хип-хоп

Танцовиот клуб „Брејк а Лег“, чие седиште се наоѓа во Општина Аеродром, е вицешампион на Светското првенство во хип-хоп што неодамна се одржа во Грац, Австрија, со учество на 3.600 […]

Локална самоуправа

Фестивал на здрава храна во ООУ „Браќа Миладиновци“

ПРЕКУ КРЕАТИВНОСТ ДО ЗДРАВИ НАВИКИ ВО ИСХРАНАТАООУ „Браќа Миладиновци“ неодамна организираше „Фестивал на здрава храна“ на кој учениците преку креативност се доближија до здравите навики во исхраната.  Децата, во рамки […]