Ознака: ореви

Занимливости

Имате проблем со тврдокорните дамки? Пет индиски ореви ја мијат облеката и ги вадат дамките!

Ореви можат да послужат како одличен природен детергент за миење облека, но и други површини во домаќинството. Не станува збор за оној што се користи во исхраната, туку за таканаречената […]

Кулинарство

ЛЕБ ОД БАНАНА СО ОРЕВИ: МЕК И СОЧЕН ДЕСЕРТ, ВЕДНАШ ОСВОЈУВА

Вкусен банана леб со ореви. Одличен преглог за готвење за вашите пријатели. Состојки: 150 грама брашно 1 лажичка сода бикарбона 1/2 лажиче сол 2 големи јајца на собна температура 1/2 […]

Кулинарство

Јаболки полни со ореви: Неодоливо слатко задоволство кое се подготвува за само неколку минути

Брзиот начин на живот некогаш сам по себе бара да знаеме да зготвиме нешто набрзина. Но, иако брзите рецепти знаат и да не бидат најдоброто решение за одлична храна, овој […]

Здравје

Оревите помагаат против стрес

Нервниот систем може да се одржува стабилен, меѓу другото, и со помош на ореви, изјави диетологот Маргарита Корољова за списанието „Нејшн њуз”. Според неа, оревите помагаат за поздрав нервен систем, […]

Здравје

Од што треба да ви се состои вечерата, ако сакате да ослабете без гладување?

Нутриционистите и научниците се согласни за листата од намирници кои му помагаат на телото да остане сито, а да се ослободи од вишокот килограми. 30 грама протеини, консумирани 30 минути […]