Ознака: Орце Камчев

Вести

Приведен Орце Камчев, се бара притвор, по сознанија на АНБ дека ќе бега!

Како што е известено, а повикувајќи се на Обвинителството за организиран криминал, приведувањето се случило откако Агенција за национална безбедност (АНБ) доставила извештај дека Камчев наводно се подготвува за бегство. […]

Вести

Груевски присвоил над 1 милион евра од донациите за ВМРО-ДПМНЕ и си купил плац на Водно, тврди Обвинителството

По повеќемесечна предистражна постапка, надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во текот на вчерашниот ден донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против […]

Вести

Притвор за кумот на Груевски, судот ги „замрзна“ спорните плацеви на Водно

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје му изрече мерка притвор во трање од 30 дена на осомничениот Ристо Новачевски, кум на поранешниот премиер Никола Груевски, кој се товари за сторено […]

Вести

Катица Јанева ја извреѓа Лиле Стефанова во суд

Како сведок на Обвинителството во случајот против Јанева и Боки 13, обвинителката Стефанова образложи кога се случил пресвртот во случајот “Империја”, во кој осомничен е и бизнисменот Орце Камчев. Притисоци […]

Вести

КАМЧЕВ ПРАЌАШЕ ЕМИСАРИ, СУДИИ, ОБВИНИТЕЛИ, БИЗНИСМЕНИ, ПОЛИТИЧАРИ, А СУДИЈКАТА КАЦАРСКА ОКАПА ЦЕЛ ДЕН ВО СУДОТ ДОДЕКА СЕ РЕШАВАШЕ ЗА НЕГОВИОТ ПРИТВОР, СВЕДОЧИ ОБВИНИТЕЛКАТА ЛИЛЕ СТЕФАНОВА

Осомничениот во „Империја“ Орце Камчев од денот на отворање на истрагата и претресот во неговите фирми, постојано праќаше разни емисари: судии, обвинители, политичари и бизнисмени, сведочи денеска во Кривичниот суд […]

Вести

Камчева: Јанева ми се закани дека ако излезат разговорите во јавност ќе отвори нови предмети против мојот сопруг

Пред судот денес сведочеше сопругата на Орце Камчев, Ана Камчева. Истакна дека имала неколку средби со Бојан Јовановски, а после втората средба и побарал пари. На втората средба, како што […]