Ознака: осаменост

Вести

Дали пандемијата предизвикува епидемија на осаменос?

Психолозите сè повеќе зборуваат за тоа дека луѓето денес се помалку дружељубиви и се отуѓуваат едни од други. Дали Ковид -19 ни донесе нова епидемија наречена – осаменост? Сега најчесто […]

Живот

Не сме сите доволно силни, некои „пукаат“ од страв дали ќе имаат доволно за храна и лекови, други плачат во осаменост

Ден 32 во домашна изолација. Излегувам само до продавница и до аптека на неколку денови за да го купам најнеопходното. Верувам, како и многумина други, дека никогаш не сме се […]

Магазин

Бев тука за секоја тага и радост на моите пријатели, но денес никој не ја забележува тагата во моите очи

Се будам со нервоза, анксиозност и тага кои никогаш не биле дел од мојот живот. Можеби другите мислат дека имам сè во животот, можеби и имам, но немам мир. Носам […]

Сцена

Џек Николсон: Осамен сум, сакам да умрам сам

Холивидската ѕвезда Џек Николсон, познат во филмскиот свет како женкар, првпат призна дека е осамен и дека би сакал да умре сам. Во интервју за неделникот „Клозер“ 82-­годишниот Николсон вели […]

Живот

Како невработеноста влијае врз нашето здравје?

Невработеноста не е ограничена само на финансиите, оваа состојба, исто така, влијае на менталното и физичкото здравје на луѓето. Недостатокот на самодоверба, ниска самодоверба и депресија се меѓу најважните психолошки […]

Живот

18 начини да престанете да се чувствувате осамено

Иронијата е тоа што постојано се „поврзуваме“ со сè повеќе луѓе на социјалните мрежи, но истовремено се зголемува бројот на оние коишто се чувствуваат осамено. Иако можеби ја користиме технологијата […]

Живот

Осаменоста му наштетува на здравјето

Научниците предупредуваат дека осаменоста има многу негативно влијание врз здравјето, во секое животно доба, особено во староста, време кога е тешко да се стекнат нови пријателства и да се воведат […]

Живот

Божиќно видео кое ќе ве трогне: Копнееме по барем уште еден ден со личноста која не е повеќе меѓу нас

Емотивно видео ќе го растрепери срцето на секој кој посакува да помине барем уште еден ден со личност која не е меѓу нас. Снимката следи млад маж додека тој нетрпеливо […]