Ознака: остатоци

Живот

КОЛКУ ОСТАТОЦИТЕ ОД ХРАНА ВЛИЈААТ НА КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ?

Oваа индустрија, што го опфаќа производството, но и процесите што се случуваат откако храната ќе го почне патот до потрошувачите, како што се обработка и дистрибуција, значително придонесува за емисијата […]

Вести Македонија

Снег на Ѓавато, Буково и Маврово

Забраната за движење на тешки товарни возила рано утрово беше воведена, па подоцна укината. Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози, наместа со остатоци од кашест […]

Македонија

Возете внимателно-коловозите наместа се влажни, а можна е и појава на голомразица

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози, наместа со остатоци од кашест снег. Поради ниските температури, на некои места е можна појава на голомразица, а на одредени патни […]

Црна хроника

ВИДЕО: Во авионската несреќа загина целиот менаџмент на аеро клубот

Со авионот кој патувал од Тревизо за Приштина, управувал претседателот на аеро клубот Франческо Монтањер. Во авионот се наоѓал и потпретседателот Дарио Бастасин заедно со Лука Дале Муле, италијанката Илариа […]

Вести

Италијански пилоти кои слетале на скопскиот аеродром се на распит во ОЈ

Во тек е увидот на лице место раководен од јавното обвинителство кои се врши на местото на несреќата. И покрај тешко пристапните услови, се координираат и преземаат мерки за прибирање […]

Вести

Пронајдени се делови од урнатиот авион кај Кожле

Крило со една гума, метална електронска кутија, два мобилни телефона, карти за патување и една италијанска патна исправа, пронашле досега надлежните институции кои вршат увид на местото кај велешкото село […]