Ознака: осуда

Вести

Белгија: Осуден на 3 години затвор поради кражба на велосипед, судот утврдил еколошки злостор

Судот во Брисел изрече тригодишна затворска казна за украден велосипед и оцени дека станува збор за “еколошки злостор“. Судијата оценил во својата аргументација дека со кражбата на велосипедот не само […]

Македонија

Пировска: Гнасно, тешка демагогија било се што се зборуваше и правеше претходно!

Извршната директорка на Хелсиншкиот комитет за човекови права, Уранија Пировска жестоко ја осуди изјавата на премиерот Зоран Заев дека немало да дозволи неколку криминалци, еден суетен новинар и еден, како […]

Македонија

“Заман-Македонија“ се откажува од владината субвенција, ЗНМ ја осудува реакцијата на турската амбасада

Со големо жалење ги примаме негативните реакции на турската амбасада во Скопје, во однос на помошта што во рамките на сите печатени медиуми во Македонија ја доби и весникот Заман, […]

Македонија

СДСМ го осуди нападот на новинарката Мирјана Мирчевска

“СДСМ го осудува физичкиот напад врз новинарката на Канал 5 телевизија, која известувала од манифестацијата за одбелжување на верскиот празник Водици, вчера, во Скопје. Неприфатливо е било каков било физички […]

Македонија

Осуда на инцидентот со новинарката Мирјана Мирчевска

ВМРО-ДПМНЕ остро го осудува инцидентот за време на денешната манифестација по повод големиот христијански празник Богојавление-Водици, во кој беше повредена новинарката Мирјана Мирчевска, долгогодишно препознатливо медиумско лице. ВМРО-ДПМНЕ остро го […]

Избор на уредникот

Дали Груевски веќе стигнал во АЗЕРБЕЈЏАН?

Според информациите кои што вчера на сите страни се лиферуваа тој веќе ја напуштил Унгарија. Како потенцијална наредна дестинација е споменуван Азербејџан. Се погласно се говори и дека кабинетот на […]

Вести

Гордана Јанкулоска го осудува бегството на Груевски

По Миле Јанакиески се јави со свој коментар за бегството на Груевски и Гордана Јанкуловска, неговата некогашна најблиска соработничка. Таа вели дека го осудува бегството на поранешниот премиер Никола Груевски. „Се […]

Вести

Миле Јанакиески: Најостро го осудувам бегството на Никола Груевски

Поранешниот Министер за транспорт и врски Миле Јанакиески за ТВ 21 вели дека најостро го осудува бегството на Никола Груевски. „Најостро го осудувам ваквиот чин, бидејќи ќе влијае негативно на судските предмети […]

Вести

Швајцарија ја донесе првата осуда за „лајк“ на Facebook

Тужителот во овој случај кој предизвика голем интерес на јавноста, беше општествениот активист Ервин Кеслер, челник на здружението коешто се противи на одгледувањето и колењето животниРегионалниот (окружниот) суд во Цирих […]

Политички партии

ВМРО-ДПМНЕ го осудува последниот напад врз екипата на ТВ Нова од страна на активистите на СДСМ

СДСМ мора да се спушти на земја и да го прифати поразот што ги очекува. СДСМ мора да се соочи со фактот дека на 11 декември завршува две годишната политичка […]