Ознака: отварање граници

Вести

Викендов ќе се одлучува за отворање на границите без тест и изолација

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека викендов со Комисијата за заразни болести ќе дискутираат за отворање на границите од почетокот на следната недела без приложување ПЦР тест и примна […]

Вести

Граничните премини се отвораат од денеска, хотелите од понеделник

Од денеска, согласно одлука на Владата, се отвораат сите гранични премини во земјата, освен аеродромите, но на сила и натаму остануваат мерките како приложување валиден негативен ПЦР тест при влез […]

Вести

Од утринава се отвораат границите меѓу Унгарија, Австрија, Чешка и Словачка

Од денеска се уникуваат ограничувањата за патувања меѓу Унгарија, Австрија, Чешка и Словачка, соопшти синоќа унгарскиот шеф на дипломатијата, Питер Сијарто. Во видео обраќање на Фејсбук тој кажа дека шефовите […]

Вести

Македонија ги отвора границите на 1-ви јуни, полицискиот час се укинува

Од 1-ви јуни се отвораат границите на Македонија, а полицискиот час се укинува, препорачува Комисијата за заразни болести. Состанокот беше утринава, а според нивните сугестии дозволено е кафулињата и угостителските […]