Ознака: отварање

Вести

ОД ДЕНЕС И ВНАТРЕ ВО КАФЕАНА – ама безгрижните забавни ноќи уште долго ќе ги нема

Не само на тераса, од денес кафулињата и рестораните ќе можат да служат гости и во своите внатрешни простории. Откако Владата тоа го дозволи, вчера во Службен весник беа објавени […]

Вести

Денес се отвараат угостителските објекти, работа до 22 часот без коњопои

Владата на 57. седница, одржана на 26 мај 2020 година, донесе Одлука за изменување и дополнување на Одлуката за мерки за спречување на внесување и ширење на Коронавирус КОВИД-19, со […]

Вести

Градинките се очекува да се отворат на 15 јуни, ЈСП се врати на вообичаениот возен ред

Од денеска автобусите на ЈСП продолжуваат да функционираат вообичаено како пред епидемијата. Тоа значи дека автобуси ќе има од 5 до 24 часот, а распоредот како и секогаш ќе е […]

Вести

ЗОО Скопје од денес отворена за посетители, но со нов протокол на движење

Посетителите од денеска повторно ќе можат да се дружат и да уживаат со животните во Зоолошката градина во Скопје. Зоолошка градина Скопје ги отвора вратите од 9:00 часот, но поради […]

Балкан

Хрватска од идната недела ја отвора летната туристичка сезона

Откако хрватскиот министер за туризам го претстави планот за отворање на летната туристичка сезона, во кој се предвидува дека до крајот на мај патувањето ќе биде олеснето за Словенија, Австрија, […]

Вести

Се работи на протоколот за враќање на децата во градинките

Министерот за здравство Венко Филипче денеска на прес-конференција во Владата соопшти дека се работи на протоколот за згрижување на децата во градинките и оти разменуваат детали Комисијата за заразни болести […]

Вести

Од средина на јуни дел од европските граници се враќаат на режимот од пред епидемијата

Австрија, Чешка, Словачка и Унгарија планираат усогласено заедничко отворање на границите кон средината на јуни, соопшти денеска шефот на австриската дипломатија, Александер Шаленберг. – Се согласивме да го минеме тој […]

Вести

Мерките се олабавуваат, почнаа со работа моловите, обложувалниците, стоматолошките ординации

Мерките во земјава почнаа да се олабавуваат, а од вчера согласно одлуката на Влада почнаа со работа дел од моловите, спортските обложувалници и автошколите. Веќе од вчера преку центрите за […]

Вести

КАФАНИТЕ ЌЕ РАБОТАТ ДО 18 ЧАСОТ СЕКОЈ ДЕН ОСВЕН НЕДЕЛА И ТОА САМО НА ТЕРАСИТЕ, А СВАДБИ И КРШТЕВКИ НЕМА ЗАСЕГА

Кафаните ќе работат до 18 часот секој ден освен недела и тоа само на терасите, а свадби и крштевки нема засега. Полицискиот час кој што сега е актуелен ќе остане […]