Ознака: Охридско Езеро

Вести

Шокантни фотографии од брегот на Охридско Езеро

Порталот Ohridinfo објави шокантни фотографии од плажите близу Љубаништа и Св. Наум каде изминативе денови поради бурното време и ветерот брановите го исфрлија отпадокот од езерото. -Уште еднаш езерото покажува […]

Македонија

Вака, нестварно убаво изгледа Охридското Езеро на зајдисонце снимено од авион по полетување (ВИДЕО)

На Јутјуб каналот се појави видео од полетување на авион од охридскиот аеродром во Македонија. Прекрасната глетка која ја снимил овој патник остави многумина без зборови. Станува збор за полетување […]

Живот

Kупатилото е скоро готово: Нуркачите извадија мијалник од дното на Охридско Езеро

Нуркачот Никола Паскали продолжува со вадење елементи од купатило од дното на Охридско Езеро. Денес тој на Фејсбук постира фотографии од умивалник кој е најден и извлечен од дното на […]

Вести

Водата во Охридското Езеро исправна за капење и рекреација

Последните анализи спроведени од Центарот за јавно здравје во Охрид покажуваат дека водата во Охридското Езеро е безбедна за капење, спорт и рекреација. Директорот на Центарот Сашо Точков појасни дека […]

Црна хроника

Детали за вчерашната трагедија во Охридско Езеро

Во водите на Охридското езеро помеѓу с.Подмоље, охридско, и место викано „Оровничка плажа“, вчера околу 10 часот на неколку метри од брегот, било забележано тело на непознато лице. Телото било […]

Вести

Се зголемува нивото на Охридското Езеро

Нивото на Охридското Езеро е два сантиметра над дозволениот минимум, а значително е намален водостојот на реката Црн Дрим кај Ложани.Оттаму нагласуваат дека просечниот водостој за февруари на Црн Дрим […]