Ознака: Охридско лето

Сцена

Откажан настапот на Јоксимовиќ на Охридско лето: Нема да судиме кој сакаше да не омаловажи

Настапот на Жељко Јоксимовиќ кој деновиве предизвика низа реакции во јавноста беше дел од работната верзија на програмата на Охридско лето. Како Национална установа официјалната програма ја соопштуваме на прес […]

Македонија

“Охридско лето“ ќе го прослави роденденот со концерт на Влатко Стефановски и Мирослав Тадиќ

Фестивалот “Охридско лето“ вечерва ќе го прослави 59-тиот роденден со концерт на познатите гитаристи Влатко Стефановски и Мирослав Тадиќ на сцената на Античкиот театар. Со овој концерт нашата најпозната сценско-музичка […]

Вести

Алаѓозовски без компас: Среде фестивал го разреши директорот на „Охридско Лето“

Министерот за култура Роберт Алаѓозовски десет дена од почетокот на најголемата културна манифестација во Македонија го смени нејзиниот директор: Оливер Арсовски со „декрет“ од Алаѓозовски во петокот престана да директорува […]

Вести

Иванов се сретна со организаторите и уметниците кои ќе го отворат фестивалот „Охридско лето“

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска во „Вила Билјана” во Охрид ги прими организаторите на фестивалот „Охридско лето”, и членовите на светски познатиот џез-квартетот „Форплеј“, од Соединетите Американски Држави, […]

Култура

Канческа-Милевска се сретна со Артуро Сандовал

Американскиот џез-музичар со потекло од Куба Артуро Сандовал, кој важи за еден од најпознатите изведувачи на труба во светот, пред вечерашниот настап на „Охридско лето“ попладнево беше примен од министерката […]

Вести

Иванов ги прими уметниците што ќе го отворат „Охридско лето“

Претседателот на Република Македонија,Ѓорге Иванов, денеска во „Вила Билјана” во Охрид ги прими оперската ѕвезда од Латвија Елина Гаранча, светски познат мецосопран и австрискиот диригент, маестро Ион Марин, со чијшто […]

Култура

Свечено отворање на фестивалот „Охридско лето“ овој вторник

Свеченото отворање на фестивалот „Охридско лето“ ќе биде во вторник, 12 јули, на Античкиот театар со почеток во 21 часот.Фестивалот ќе го отвори светски познатиот мецо сопран Елина Гаранча, од […]