Ознака: ојо

Македонија

Катица Јанева денес на распит за “Рекет“ во ОЈО

Денес во 10 часот Катица Јанева, специјална обвинителка во оставка ќе треба да  одоговори на повеќе прашања кои се отворија во јавноста, откако минатиот месец беше отворен случајот “Рекет”, во […]

Вести

ОЈО не открива дали и кога Катица Јанева ќе биде повикана на распит, за утре е повикан уште еден обвинител од СЈО

Уште еден обвинител од СЈО ќе дава исказ за случајот „Рекет“. По Стефанова и Јосифовска, следен на листата сведоци е Бурим Рустеми. Од обвинителството за гонење организиран криминал и корупција […]

Македонија

Од ОЈО не прецизираат дали ја имаат снимката што ја објави “Ла Верита“

Од Основното јавно обвинителство за организиран криминал и корупција кое го води предметот “Рекет“, не прецизираат дали им е позната и дали ја имаат како доказен материјал видео снимката што […]

Македонија

Мерка притвор за ќерката која си ја задави мајката

Основното јавно обвинителство отвори истрага за ќерката (46 годишната А.И.) која ја задави својата мајка (74-годишната В.И.) во скопската населба Карпош. Основниот кривичен суд  на А.И ѝ одредил 30-дневен притвор. […]

Македонија

По истрагата на ОЈО Владата ќе одлучи за одговорноста на Филипче

Владата одлучи да чека и да види како ќе заврши истрагата што ја покрена Основното јавно обвинителство. Доколку се утврдат евентуални неправилности при увозот, дистрибуцијата и употребата на вакцината МРП […]

Вести Македонија

Предистражна постапка за претседателот Иванов

Основното јавно обвинителство Скопје почна предистажна постапка во врска со непотпишувањето на Законот за јазиците и Договорот од Преспа од страна на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов. Како што […]

Сцена

ОJO ги доби наодите од обдукцијата на Влатко Илиевски

Обдукцискиот наод за смртта на пејачот Влатко Илиевски е изготвен и пратен до обвинителството. Од обвинителството ја потврдуваат оваа информација за 1ТВ, но без да ги соопштат наодите. Велат дека […]

Вести

ОЈО презема истражни дејствија во врска со смртта на Никола Саздовски

Основното јавно обвинителсто Скопје презема истражни дејствија за утврдување релевантните факти во врска со претепувањето до смрт на младиот Никола Саздовски. – Јавното обвинителство презема истражни дејствија за утврдување на […]