Ознака: ојо

Вести

Ристовски: Заев е нарачател на истрагите на СЈО и ОЈО

Претседателот на Републичкиот изборен штаб на ВМРО-ДПМНЕ, Спиро Ристовски, во своето гостување во дневникот на ТВ Нова во 17 часот го коментираше настапот на премиерот Заев каде и обзнани на […]

Вести

ОЈО: Сите починати лица биле во крвно сродство

Увидни екипи раководени од дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје вршат увид во куќа  во Ѓорче Петров, каде што претпладнево биле пронајдени телата на две починати лица.Веднаш […]

Вести

Османи тврди дека ОЈО требало да се ослободи од спрегите на претходната власт

Османи тврди дека ОЈО требало да се ослободи од спрегите на претходната власт Бујар во #ТопТема вели дека ОЈО треба да се департизира и ослободи од спрегите на претходната власт. АмнезијааааБујар во #ТопТема вели дека […]

Црна хроника

ОЈО побара притвор за скопјанецот кој изработувал и продавал фалсификувани исправи

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот суд Скопје 1 Скопје достави предлог за определување на мерката притвор за скопјанецот кој пет години изработувал фалсификувани исправи и ги продавал за 1.000 до […]

Вести

ОЈО во еден случај е брзо, во друг е бавно – За инцидентите во Собранието експресно обвинение, за изборот на Џафери се уште се собираат докази

Во случајот со нападнатите пратеници Обвинител-ството ги собра исказите на сите настрадани за рекордно време – помалку од 20 дена, ги увиде сите докази, поднесе обвинение и закажа рочиште, пишува […]

Вести

ОЈО тврди дека работи на кривичната против Мухиќ, Мисовски, Џафери и 64 други пратеници

Од Обвинителството не прогнозираат како ќе течат работите, кога и каква разврска може да се очекува, само велат дека постапиле соодветно на барањето за итно постапување во кривичната пријава наспроти […]

Вести

ОЈО со детали за убиството на лекарката

Во континуитет се сослушуваат лица кои би можеле да помогнат во расветлување на настанот.Основното јавно обвинителство – Скопје изврши увид во домот на улицата Елисие Поповски Марко, спроти Клиничкиот центар […]

Вести

Што бараа луѓе од американската, француската и германската амбасада меѓу народот кој упадна во Собрание!

Дали СДСМ ќе бара обвинение за луѓе од американската, француската и германската амбасада кои беа меѓу народот кој на 27 април упадна во Собрание по нелегитимниот обид за избор на […]