Ознака: ојо

Вести

Втор ден протест пред ОЈО за неправедно притворените лица од настаните во Собранието

Веќе втор ден по ред пред Основното јавно обвинителство група граѓани ја даваат својата поддршка на притворените лица по немилите настани во Собранието на Република Македонија на 27 април минатиот […]

Вести

Поддржувачите на Тиранската платформа со лажни вести сакаат да ги исплашат граѓаните обединети во „Заедничка Македонија“

Министерството за внатрешни работи нема никакви надлежности да бара притвор за лица. Медиумите под контрола на Сорос се обидуваат преку лажни информации да создадат паника и да ги исплашат граѓаните кои […]

Вести

ОЈО: Се идентификуваат лицата кои извршија кривични дела во Собранието

Основното јавно обвинителство (ОЈО) Скопје денеска соопшти дека е во постојана комуникација со Министерството за внатрешни работи (МВР) во врска со идентификација на учесниците во нередите кои се случија во […]

Вести

За еден месец Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција разби четири нарко групи

Во координирана соработка со Секторот за криминалистички истраги – единица за недозволена трговија со дрога при Министерството за внатрешни работи, јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција разби […]

Вести

Петровски целосно го отфрли обвинението од Пировска – Спасовски не се појави пред ОЈО за финансирањето на кампањата

Директорот на државниот архив Филип Петровски утрово се јави на распит во Основното јавно обвинителство. За објавување на сопствено мислење преку социјалната мрежа Твитер, Петровски се товари за предизвикување на […]

Вести

ОЈО заедно со МВР вчера спровеле акција за откривање на организирана група за нелегална трговија со дрога

– Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција денеска соопшти дека во координација со Министерството за внатрешни работи – Оддел за организиран криминал вчера спровела акција за откривање организирана […]

Вести

Криминал во Општина Центар

Поднесена е кривична пријава против градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски во која стои дека се товари за злоупотреба на службената положба и овластување како и за неизвршување на судска […]

Вести

ОЈО до Јанева: Вашата обврска е да гоните криминал, а не да водите политички кампањи

Ние, јавните обвинители од Основното јавно обвинителство Скопје кои работевме на предмети кои Ви беа доставени, како и сите други јавни обвинители, Ви се обраќаме јавно, за на ваков начин […]