Ознака: пад на економија

Економија Македонија

Ликвидноста на АД Пошта е нарушена, потребна е модернизација

Поради пандемијата, а сега и поради затворањето на Еуростандард банка – Пошта тоне и генерира загуби. Ејуп Рустеми, првиот човек на Пошта во интервју за Слободен печат вели дека со здравствената криза се […]

Економија

Светската економија ќе се намали за 4,5% според извештајот на ОЕЦД

Светската економија се претстави подобро од очекуваното, но сè уште е на работ на „невидена“ контракција, предупреди денеска Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД). Eкономија во светот се опоравува […]

Економија

7 големи земји чиј пад на БДП е двоцифрен: Економиите во несогласување

Најголемите економии бележат најголем пад, околу скоро 20 проценти! Без разлика на тоа кога ќе започне економското закрепнување и колку долго ќе трае, факт е дека оваа година ќе биде […]

Економија

Евростат: Најголем ПАД НА ЕКОНОМИЈАТА во еврозоната од 1995 година

Бруто домашниот производ во еврозоната падна за 12,1 процент во вториот квартал од оваа година, додека економијата во цела ЕУ се намали за 11,9 проценти, покажаа првите првични проценки на […]