Ознака: пад на температурите

Вести Македонија

Спремете ја топлата облека – Не чека пресврт со времето

Температури значително под просекот за овој дел од годината, но и северен ветер ќе услови студениот фронтален систем кој од четврток ќе ја зафати нашата држава. Исто така во четврток […]

Вести Македонија

И денес сончево со умерена облачност, од петок пад на температурите

Во земјава денес времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со cлaб до умерен ветер од јужен правец. Попладне во западните делови ќе има услови за изолиpaна […]

Вести Македонија

Циклонот “Ален“ пристигна во Македонија, локално можно невреме

Под влијание на циклонот “Ален“ врнежите од запад веќе започнаа и понатаму ќе се прошират насекаде и локално ќе бидат поинтензивни со што количеството на наврнат воден талог ќе изнесува […]

Вести Македонија

Циклонот ВИКТОРИЈА со себе носи: Олуен северен ветер, пад на температурите

Овојпат гледано од метеоролошки аспект ќе се задржиме само на наглата и голема промена која ќе се случи во текот на ноќта понеделник кон вторник како и во вторник. Токму […]

Вести Македонија

Толку од февруарската пролет-од утре дожд

Времето денес во Македонија ќе биде сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен, а на југоистокот повремено засилен северозападен ветер. Дневните температури ќе се движат-во […]

Вести Македонија

До четврток сончево и потопло, од петок пад на температурите

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и релативно топло со слаб ветер од променлив правец. Дневните температури ќе бидат во Скопје 16 степени, Маврово 9, Охрид 12, Битола 18, Крива […]

Вести Македонија

Викендов стабилно, од понеделник врнежи и пад на температурите

Денес и утре времето ќе биде стабилно со ниски утрински температури. Минималните денес ќе се движат од -7 до 2 степени, а максималните од 6 до 13 степени. За недела се […]

Вести Македонија

Од вечер голема промена на времето-видете што не очекува

Невообичаено високите температури на воздухот кои се во склоп со невообичаено топлата воздушна маса која продира од северните предели на Африка ќе се задржат и денес кога максималните дневни температури […]

Вести Македонија

Се формира циклонот Бојана, подгответе се за студ, ветер и снег!

Во текот на следните часови ќе започне да се формира најавениот циклон Бојана, облачноста над Македонија ќе започне да се зголемува уште од попладнево па така најпрвин во западните предели […]

Вести Македонија

Од понеделник нови врнежи од дожд и снег

Викендов во Скопје претпладне ќе биде облачно и магливо, а преку ден магливоста ќе се намалува. За разлика од изминатите денови температурата ќе биде во благ пораст. Во понеделник кон […]