Ознака: пакистан

Вести Свет

Силен земјотрес го погоди Пакистан, 19 загинати и над 300 повредени

Најмалку 19 лица загинале, а повеќе од 300 се повредени во силен земјотрес со јачина од 5,8 степени по Рихтеровата скала кој денес го погоди Пакистан. “Најмалку 19 лица загинаа, […]

Свет

Во сообраќајна несреќа во Пакистан 22 загинати и 15 повредени

Најмалку 22 лица загинаа, а 15 се повредени во автобуска несреќа што се случи во Пакистан, соопшти локалната полиција. До несреќата дошло кога автобус додека се движел по планински пат на северозападот […]

Живот

“Зарем планината ќе ми го одземе и синот?”: На истото место каде ја изгубил својата сопруга, по 24 години исчезнало и нивното дете

30-годишниот Британец Том Балард исчезнал минатата недела на планината Нанга Парбат во Пакистан заедно со 42-годишниот Италијанец Даниел Нарди. “Ова ме враќа во деновите кога погина мојата сопруга и мајка […]

Вести

Во самоубиствен бомбашки напад во Пакистан – 18 загинати

Најмалку 18 лица се убиени, а повеќе од 30 се повредени во самоубиствен бомбашки напад во светилиште во пакистанската провинција Балучистан. Одговорноста за нападот ја презела екстремистичката група Исламска држава.Бомбашкиот […]

Вести

Самоубиствен напад во Пакистан, 16 загинати

Најмалку 16 лица, од кои повеќето полицајци, загинаа во денешниот напад на атентатор самоубиец во пакистанскиот град Лахоре, соопштија пакистанските власти, цитирани од британските медиуми.Експлозијата се случила во близина на […]

Вести

Чувар на суфитска џамија во градот Саргода во пакистанската провинција Пенџаб, денеска уби најмалку 20 верници, кои дошле на молитва во храмот.

Чувар на суфитска џамија во градот Саргода во пакистанската провинција Пенџаб, денеска уби најмалку 20 верници, кои дошле на молитва во храмот.Како што јави ДПА, чуварот ги повикувал жртвите во […]