Ознака: папа Франциск

Вести

Папата Франциск до политичарите: Грижете се за својата земја, а не за сопствената партија

Папата Франциско во денешната миса ги повика политичарите заеднички да се борат против кризата предизвикана од новиот коронавирус. – Се молиме за политичките партии од различни земји во време на […]

Балкан

Срдечен пречек имаше, но средба со бугарската православна црква-не

Вчера вечер во Софија папата Франциск претседавал со состанокот на кој присуствувале припадници на различни верски заедници во Бугарија, но не и претставници на бугарската православна црква. На  состанокот присуствувале лидерите […]

Македонија

Порака на папата Франциск: Рамнодушноста и клеветите да ги замениме со чувствителност и надеж

Папата Франциск отслужи миса на плоштадот “Македонија” во Скопје на која присуствуваа околу 15.000 граѓани од земјава, но и верници од странство. Тој упати пораки за мир, соживот, за поголема љубов […]

Македонија

Заев се сретна со Папата: Помолете се за доброто на Северна Македонија

Во рамките на програмата на апостолската посета на Неговата Светост и прв свештеник на Католичката Црква, папата Франциск и премиерот Зоран Заев остварија одделна заедничка средба. На средбата уште еднаш беше потврдена […]

Македонија

Папата се помоли пред споменикот на Мајка Тереза

По средбата со државниот врв и дипломатскиот кор во “Вила Водно“ претпладнево папата Франциск пристигна во Спомен куќата на Мајка Тереза. Со наведната глава папата се помоли пред споменикот на Мајка […]

Македонија

Иванов до папата: Дојдовте во време кога македонското општество е длабоко поделено, а македонската држава е тешко ранета

Мојот мандат како претседател го завршувам со тоа што Ве пречекувам Вас во Република Македонија. Mорам да Ви признам дека бев во големо искушение да го искористам Вашето присуство и […]

Македонија

Папата не му дозволи на Заев да му ја бакне раката (ВИДЕО)

Папата Франциск пристигна на скопскиот аеродром, а таму беше пречекан од претседателот Ѓорѓе Иванов и премиерот Зоран Заев. Во моментот кога премиерот Заев тргна да му ја бакне раката, папата […]