Ознака: папа

Вицотека

Вицот за Трамп кој е најпопуларен во светот: Си биле Трамп, папата, Леброн и 10 годишно дете

Си биле Доналд Трамп, Папата, Леброн Џејмс и 10-годишно дете. Се возеле во авион кога тој наеднаш почнал да се руши. Нема начин да се спасат освен да скокнат со […]

Занимливости

Гардата на папата ќе ги менува металните шлемови со пластични

Папската швајцарска гарда, која претставува најстарата активна војска во светот, планира да ги замени металните шлемови со плaстични ПВЦ шлемови, кои се прават со помош на три-де печатач. Гаристите, кои […]

Вести

Сочувство од папата Франциск за настраданите во поплавите

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи соопшти дека папата Франциск преку државниот секретар кардинал Пјетро Паролин испрати телеграма до скопскиот бискуп Киро Стојанов, со која изразува сочувство […]

Вести

Првиот Ангелус на Папата со овации од 150 илјади верници

 Папата Франсиск го одржа својата прва традиционална неделна проповед Angelus, во неделата на плоштадот на Свети Петар, од прозорецот на својот апартман, под кој на плоштадот се собраа 150 илјади […]

Фото

Фото: Погледнете ја разликата од обраќањето на папата во 2005 и во 2013 година

На интернет почна да се шири интересни фотографии на оние кои ја забележале разликата помегу обраќањето на папата Бенедикт XVI и Фрањо I. Поточно бројот на профилот на посетителите  на […]

Вести

Папата: Ако не го следи Исус, црквата е само невладина организација

Новиот поглавар на Римокатоличката црква, Франсиск Први повика на чистење на црквата и на послушност на Исус Христос, на својата прва миса во четвртокот велејќи дека Црквата е „само невладина […]

Вести

Биографијата на кардиналот Бергољо, новиот папа Франсиск Први

Папата Франсиск Први, или досега Хорхе Марио Бергољо, аргентинскиот кардинал кој од 13-ти март 2013 година стана првиот латиноамеркански и неевропски папа во историјата, инаугуралната миса, на којашто обично присуствуваат […]