Ознака: патишта

Вести

На овие патишта има забрана за движење на камиони, појава на голомразица

Поради остатоци од снег на коловозот, забрани за тешки товарни возила има на следниве патни правци: – Прилеп – Кавадарци преку планинскиот премин Плетвар. – Тетово – Попова Шапка има […]

Вести

Доколку тргнувате на пат ова мора да го знаете- на овие патни правци забрана за движење

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Поради изведување градежни работи во с.Чајле, регионалниот пат Гостивар – с.Чегране e затворен за сообраќај, односно сообраќајот е пренасочен по алтернативни […]

Вести

ВОЗЕТЕ ВНИМАТЕЛНО: Ако денес патувате низ Македонија мора да ги знаете овие информации

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози, со умерен интензитет надвор од градските средини. АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и исклучително […]

Вести

Можност за појава на одрони на патиштата низ клисурите

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги […]

Вести

Од денеска на државните патишта во Македонија се воведува летен режим на сообраќај

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период од 01.07 до 31.08 на државните патишта во Република Северна Македонија со кој се забранува движење на тешки […]

Занимливости

Компанија користи пластични шишиња за да прави патишта кои се 10 пати потрајни од асфалтираните

Пластиката потекнува од речиси 1097-та година, а од тогаш па се до денес цело време е околу нас. Во денешно време пластиката се користи за многу практични работи, па дури […]

Вести

Состојба на патиштата, бидете внимателни на овие места

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по претежно суви коловози, со исклучок на осојничавите места. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните […]

Вести

Возете внимателно- ова е моменталната состојба на патиштата

СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Од денес 26.08.2019 со почеток од 07:00ч. ќе започне со работа наплатна станица Гевгелија. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на […]