Ознака: патници

Занимливости

Како вселенски брод! Вака ќе изгледаат седиштата во авионите по пандемијата коронавирус

Очигледно е дека светот малку по малку почнува да се менува, а ‘виновникот’ за тоа како што знаеме е коронавирусот. Новиот дизајн на седиштата во авионите би можел да биде […]

Вести

Надлежните откриваат: Еве колку македонски државјани влегле и излегле од Македонија по прогласување на вонредната состојба

Од дежурната гранична служба на ГП Богородица за МИА информираат дека од воведувањето на вонредната состојба и затворањето на границата односно на протоколот за патување, преку ГП „Богородица“ излегле петнаесетина […]

Вести

Вратени 118 македонски граѓани од Малта, се организира и враќање од Хрватска- авиопревозот си го плаќаат сами, карантинот на товар на државата

Министерството за надворешни работи информира дека во соработка со Генералниот секретаријат на Владата и Министерството за здравство, денеска организираше враќање во земјата на 118 македонски граѓани од Ла Валета, Малта, […]

Вести

Со чартер летови ќе се враќаат граѓаните заглавени во странство, авиобилетите ќе си ги платат сами

Со чартер летови до скопскиот аеродром треба да бидат вратени во земјава повеќето од македонските државјани во странство кои побарале помош од МНР. Тие ќе треба да си ги платат […]

Вести

Четири лица од граничниот премин „Ќафасан“ пренесени во државен карантин

Врз основа на мерката за спроведување на лица во државен карантин, вчера полициски службеници од СВР Охрид и граничната полиција извршиле обезбедување и транспорт на четири лица кои од граничниот […]

Вести

„Слетавме од Париз, а никој на скопскиот аеродром не нѐ извести дека е потребна самоизолација“

Голем број на патници кои транзитираат на скопскиот аеродром реагираат дека не им се даваат препораки во однос на тоа дали треба да бидат во самоизолација Таков е случајот со […]

Вести

Идентификувани сите патници кои биле во комбе со жената заразена со коронавирус, ќе бидат во изолација!

Потврден е првиот случај на заболен од коронавирус во земјава. Станува збор за пациентка, родена 1970 година од Скопје, која одреден период престојувала во Италија. Министерот за здравство Венко Филипче […]

Вести

6.000 лица заробени на италијански крузер поради сомнеж за коронавирус меѓу патниците

Крузер во Италија е под карантин поради сомнеж за појава на коронавирусот, јавува АФП. Околу 6.000 лица се зарабони во италијанскиот крузер додека се спроведуваат анализи и тестови над два […]

Занимливости

Патници, внимавајте: Еве како да ги избегнете крадците додека сте на одмор

Железничките станици и аеродромите се совршени места на кои крадците дознаваат кои им се потенцијалните жртви. Врз основа на податоците на сопствениците на патничките торби или податоците на пасошите кои […]

Занимливости

Патници го платиле ненадејниот дефект на авионот пред да полетаат

Летот од Пекинг кон Варшава бил одложен за 10 часа, бидејќи кај авионот што требало да полета се појавил дефект, па морало да се повика мајстор. Меѓутоа, на крајот тој […]

Вести

Во живо акцијата за спасување на заробените патници во Џенова

Десетици луѓе загинаа во несреќата што се случи на автопат кај Џенова, Италија, откако се урна мост. Во моментов во тек е спасувачка акција на заробените патници под рушевините. 

Живот

Пилот изгоре: Успеа да слета и да ги спаси сите патници, но за него беше доцна

Пилот на авион загина, а шестмина патници го преживеаја падот на помал авион при слетување на аеродром во Сао Паоло. Страотната несреќа се случи во неделата навечер, а како што […]