Ознака: патување

Издвојуваме

Травел блогерите во кампања „Македонија, каква што не ја знаеш“

Македонските травел блогери Евгениј Хоуп, Теона Манго и Моника Потер се вклучија во кампањата “Македонија, каква што не ја знаеш”, која ја иницираше туристичката агнеција ЈК травел. Дестинациите кои оваа […]

Вести

Еве колку скопски возила го напуштија главниот град и се упатија за Маврово, Охрид и Струга

На магистралните правци на гостиварското подрачје забележителен е зголемен интензитет на сообраќајот. Поголемиот број автомобили одат кон југот од земјава. На последната наплатна рампа од автопатот „Мајка Тереза“ кај Гостивар […]

Балкан

Еве како ќе се врши тестирањето доколку сакате да летувате во Грција

Туристичкиот период почнува на 15 јуни, датум кога може да се отворат сезонските хотели, а од 1 јули, постепено ќе започнат директните летови од странство до нашите туристички дестинации, рече […]

Занимливости

Како ќе изгледа патувањето со авион во време на корона?

Авиокомпанијата AirAsia обезбеди опрема за своите вработени и ќе почне со летови од 1-ви мај. Вработените ќе имаат специјални костими, маски и визири и ќе ги следат препораките за социјално […]

Вести

Од мај ќе летаме со авион по нови правила поради коронавирусот

Европската комисија во мај ќе го претстави пакетот на нови правила за летање откако ќе бидат укинати вонредните мерки. Европската комесарка за транспорт Адина Валеан соопшти дека мерките ќе вклучуваат […]

Живот

Како ќе изгледаат патувањата по коронавирусот?

Бидејќи рестрикциите за движење ширум светот се се поголеми, тешко е да се замисли како ќе изгледа патувањето кога тие ќе бидат укинати. Глобалната пандемија на коронавирусот е посебно погубна […]

Сцена

Ќерката на Здравко Чолиќ ги загрижи сите, еве каде е за време на пандемијата од коронавирусот

Најстарата ќерка на Здравко Чолиќ предизвикува големо внимание во јавноста ширум регионот, а нејзината последна објава на Инстаграм ги загрижи сите. Имено Уна Чолиќ сподели фотографија од главниот град на […]

Вести

Граѓаните кои ќе излезат од државата, ќе мора да потпишат изјава дека 3 месеци нема да се вратат назад

Секој граѓанин кој ќе реши да излезе од државата, ќе мора да потпише изјава дека три месеци нема да може да се врати назад. Ова е заклучок донесен на денешната […]

Занимливости

Дури 8.000 луѓе чекаат да отпатуваат во вселената

Компанијата за вселенски туризам, Virgin Galactic во 2020 година планира да ги испрати своите први клиенти во вселената. Од компанијата најавија дека поради зголемата побарувачка за карти, двојно е зголемен […]

Живот

Трендови за патување што треба да ги следите во 2020 година

Во последно време, патувањето стана важен дел од животите на луѓето. Авионските билети и сместувањето станаа исклучително поволни, без оглед на дестинацијата и на должината на патувањето. Сега можете да […]

Живот

Вашето прво патување со бебето: Кое превозно средство да го изберете?

Ако се направи листа од превозните средства кои треба да се користат при патување со бебе, оние што најбрзо ќе стигнат до целта се најпосакувани. Но, треба да размислите и […]