Ознака: пациенти

Вести

Оздравени се две лица од Штип кои имаа коронавирус

По информациите добиени од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека денеска попладнево се регистрирани уште две лица од Штип оздравени од Ковид-19, кои со лесна слика на […]

Живот

Познато кој бил првиот пациент заразен со Корона: Жената од каде што тргна опасниот вирус

Според „Дејли меил“, првото лице за кое било откриено дека е заразено со КОВИД 19, врз основа на увид во доверливи документи добиени од медиумите, била 57-годишната Веи Гушијан, продавачка […]

Вести

Важна информација за македонските граѓани кои примаат хронична терапија

Хроничната терапија ќе може да ја продолжува матичниот лекар и ќе ја издава и за период повеќе од шест месеци. Здравствените установи од дејноста на специјалистичко-консултативната здравствена заштита и општа […]

Вести

Возачот на заболените сопружници не е заразен, но заедно со 22 патници останува во изолација- тројца ја напуштиле Македонија

Министерството за здравство информира дека возачот на автобусот со кој допатуваа двајцата ново-заболени пациенти е негативен на корона вирус. Тој денеска со нова тура патници од Италија беше пречекан на […]

Вести

Децата од скопски Центар биле најчести пациенти за болести на дишните патишта, а веднаш зад нив и децата од оваа општина

Додека загадувањето во Скопје урива светски рекорди речиси незабележано поминаа резултатите од испитувањето на последиците од загадувањето на амбиентниот воздух врз здравјето децата во Скопје, објавува Мета.мк Највисока стапка на […]

Живот

Животот на милиони дијабетичари ќе биде многу полесен – инсулинските инјекции ќе бидат заменети со капсули

Претходниот обид на консумирање на инсулинот во облик на таблети пропадна поради тоа што тој се растворал во желудочната киселина и прерано ослободувал хормони. Милиони пациенти кои живеат со дијабетес […]

Вести

Не можат сами да дишат: Тројца заболени од морбили во многу тешка состојба

Еден возрасен, седуммесечно бебе и едногодишно дете, кои се заболени од морбили, се наоѓаат во многу тешка здравствена состојба. Тие не можат ниту самостојно да дишат, бидејќи вирусот ги нападнал […]

Вести

Инсулин пред истек на рокот се дели на деца и млади луѓе, граѓаните револтирани

На првата прес конференција која како ново назначен министер за здравство ја оддржа Венко Филипче зборуваше токму за инсулинот, дека нема инсулинска криза и оти нема никаков проблем со лекот, […]

Вести

Намален е бројот на препратени пациенти на клиниките

Околу еден милион пациенти во 2015 добиле здравствена услуга во скопските поликлиники. А во првите шест месеци годинава двојно е намален бројот на болни препратени во Клинички во однос на […]

Фото

СКАНДАЛ: Фотографија од болница ги разгневи луѓето!

Дегутантна фотка сите ги разбесни, а настана во болницата во Сомбор каде две сестри се фотографираа со неподвижни старици кои лежат во кревет.Фотографијата настанала во болницата „Д-р Радивој Симоновиќ“, каде сестрите […]