Ознака: пензионери

Вести

Една четвртина од пензионерите во Македонија живеат со минимална пензија

Со месечна пензија до 12.600 денари живеат четвртина од пензионерите. Помалку од половина процент пак, земаат над 40.000 денари. Фондот за пензиско објави висок јаз меѓу најниските и највисоките исплатени […]

Живот

Пензионери од старечки дом им пратија интересни пораки на младите

Персоналот во еден старечки дом во Велика Британија ги замолил пензионерите на плоча да напишат пораки кои би сакале да им ги пренесат на помладите генерации. Сите одговори завршија на […]

Вести

Важна информација за пензионерите во врска со пензиите

Корисниците на дебитни картички со својата пензија ќе располагаат веќе од утре – петок, 26 јуни 2020 година Македонската банкарска асоцијација ја известува јавноста дека банките се подготвени предвремено да […]

Вести

Во автобус само со маска, укинат бесплатниот превоз за пензионерите

Граѓаните кои ќе користат јавен превоз мора да носат заштитни маски, а автобусите задолжително редовно да се дезинфицираат. Превозниците треба да водат сметка и за бројот на патниците што ќе […]

Вести

По само три дена, веќе од утре пак не важи бесплатниот автобуски превоз за пензионери

Oд утре, вторник, 2 јуни, повторно нема да важи бесплатното користење на јавниот превоз за возрасни лица, односно за жени со навршени и над 62 години и за мажи со […]

Вести

Уставен суд: укинат посебниот полициски час за малолетните и лицата над 67 години

Уставен суд: укинат посебниот полициски час за малолетните и лицата над 67 години. И се чини исправена е една неправда, посебно кон пензионерите на кои не им остануваше време да […]

Вести

Лоши вести за пензионерите, можно е да им се забрани движење до крај на годината

Лоши вести за пензионерите, можно е да им се забрани движење до крај на годината. Кон крајот на летото Министерството за здравство ќе прави скрининг на населението, односно тестирање со […]

Балкан

Пензионерите, инвалидите и бремените жени ќе имаат предност во маркетите во Словенија

Поради коронавирусот при пазарањето во словенечките маркети предност ќе имаа пензионерите, инвалидите и бремените жени, соопшти Кризниот штаб. Дописникот на МИА од Љубљана јавува дека одлуката која веќе почна да […]