Ознака: пензија

Занимливости

Најпознатиот мачор во Лондон заминува в пензија

Палмерстон, познатиот мачор на британското Министерство за надворешни работи, по 4,5 години стаж на буден и одговорен „ловец на глувци“, заминува в пензија. По тој повод, неговиот „официјален“ Твитер-профил објави […]

Црна хроника

Вработен во Фондот за пензиско пет години подигнувал пензија од починато

СВР Тетово поднесе кривична пријава против С.М.(45) од с.Вејце, тетовско, поради постоење основи на сомнение за сторено  „злоупотреба на кривично дело службена положба и овластување“. Во март 2019, К.Ф.(53) од с.Вејце,тетовско, […]

Македонија

Барањата на Иванов-пензија, канцеларија, возач и обезбедување

Вчера беше последен работен ден за претседателот Ѓорге Иванов, на кого мандатот му истекува во недела, кога функцијата треба да ја преземе новиот претседател Стево Пендаровски, избран на 5-ти мај. […]

Економија

Наместо на 58 рударите ќе се пензионираат на 50 години

Како што соопшти Министерството за труд и социјална политика рударите ќе можат да заминат во старосна пензија со навршување 40 години пензиски стаж за мажи, односно 35 години за жени. […]

Занимливости

Полициски кучиња испратени во пензија со посебна церемонија

На црвен тепих и со интонирање на националната химна во Еквадор беа испратени во пензија 61 полициско куче. По неколку години поминати во откривање дрога повеќето пензионирани кучиња ќе бидат […]

Вести

Наместо 600, пензионерите ќе добијат зголемување од само 85 денари

Пензионерите оваа есен ќе добијат зголемување од само еден процент, што значи дека Владата на СДСМ и Зоран Заев нема да ја продолжи политиката на ВМРО-ДПМНЕ за линеарно зголемување на […]