Ознака: петок

Вести

Петок неработен ден за сите граѓани- еве уште колку празници остануваат до крајот на годината

По повод Денот на македонската револуционерна борба, 23 октомври, ќе биде неработен за сите граѓани на државата согласно Законот за празници, соопшти Министертвото за труд и социјална политика. Министерството на […]

Балкан

Вучиќ од петок го враќа полицискиот час

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека ситуацијата во Србија, особено во Белград, е критична, а за викенд повторно ќе биде воведен полициски час. „Денеска од почетокот на епидемијата […]

Вести Македонија

Петок, 1 ноември празник на сите светци – неработен ден за католиците

Празникот на сите светци 1 ноември (петок), ќе биде неработен за граѓаните од католичка вероисповед во Република Северна Македонија. Министерството за труд и социјална политика соопштува дека одлуката е согласно […]

Живот

„Петок – Журки, забави, пијани говеда… се има бе!“

Океј идеме од почеток: 1. Понеделник, Вторник, Среда Мртвиот почеток на неделата, Понеделник, е често ден за седење дома и одмарање од претходниот викенд, детоксикација и потсредување на некои од […]

Живот

Во петок е Петровден, најголемиот празник по Велигден. Еве што треба да направите

Петровден — православен празник што се одбележува секоја година на 12 јули. Празникот е посветен на Апостол Петар. Сe смета за еден од најголемите празници по Велигден. Еден од најзначајните […]