Ознака: Петре Шилегов

Македонија

Шилегов ќе бара притвор за уништувачот на зелениот покрив на ГТЦ

По објавените снимки од страна на градоначалникот Шилегов на неговиот Фејсбук профил од демолирањето на зелениот покрив на ГТЦ Шилегов ќе достави пријава до МВР и ќе се бара притвор […]

Локална самоуправа

Центарот на Скопје ќе биде затворен за автомобили од следната година

Низ центарот на Скопје од наредната година нема да се движат автомобили. Градоначалникот Петре Шилегов вели дека во моментов работат на проектот потегот од крстосницата кај Собранието до трговскиот центар […]

Македонија

Шилегов “го здрма струја“ на електричниот тротинет (ВИДЕО)

Градот, општините и Владата се залагаат за зачувување на животната средина. Но, градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов се качи на електричен тротинет и само успеа да демонстрира дека му е […]

Македонија

Шилегов: Зазеленувањето останува на врвот на приоритетите на Град Скопје

Денес екипи на ЈП “Паркови и зеленило“, на првиот ден на пролетта, симболично засадија десет декоративни садници од видовите туја розенталис и ацер и 1.200 цвеќиња од видот виола – […]

Македонија

Ивор Мицковски: Наместо нешто да сработиш дента, ти се возикаш со тротинет низ градскава депонија

Поранешен член на СДСМ и жесток критичар на власта, Ивор Мицковски го прозва скопскиот градоначалник, Петре Шилегов дека наместо да сработи нешто, тој се вози со тротинет низ градот. – Па […]

Македонија

Наместо за култура Шилегов ги подели средствата на соработниците

Град Скопје ги објави добитниците на Конкурсот за финансирање на манифестации, проекти и творештво  на  други корисници и чинители преку кои се остварува локалниот интерес во културата за 2019 година. […]

Живот

Сите средни училишта во Скопје ќе добијат прочистувачи на воздух

Како што изјави градоначалникот Петре Шилегов секоја училница во 23 скопски средни училишта ќе добие прочистувач на воздухот. Првиот прочистувач денес е однесен во гимназијата “Орце Николов“. -Денеска сите средни […]

Живот

Ништо ново од Шилегов, и претходно навредувал колеги

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов без трошка срам дрско одговори на реакциите во јавноста откако вчера беше снимен како игра на својот мобилен телефон додека трае расправата за загадувањето […]

Македонија

На Шилегов играта му беше поинтересна од дебатата за загадувањето

Додека околу него пратеници, професори, експерти и активисти на невладините организации дебатираат, Шилегов си игра игрички. Откако порталот Pressing TV го објави видеото јавноста бурно реагираше. За помалку од половина час по […]

Избор на уредникот

Дали се точни шпекулациите дека сопственикот на Авто Испитен Центар Скопје е кум на Министерот за Внатрешни работи Оливер Спасовски?

Кој е 26 годишниот Виктор Серафимов, сопственик и управител на Авто испитен центар Скопје. Дали се точни шпекулациите дека е кум на Министерот за Внатрешни работи Оливер Спасовски и до […]