Ознака: Петриња

Балкан

Нов земјотрес денеска во Хрватска – тлото се затресе неколку минути после пладне

Нов потрес ја погоди денеска Хрватска, шест минути после пладне. Епицентарот бил меѓу Петриња и Сисак. Земјотресот бил со јачина од 3,8 степени, пренесува Индекс.хр Сеизмолошката служба на Хрватска наведува […]

Балкан

Застрашувачка снимка ги покажува сите земјотреси околу Петриња

Сеизмолошката служба на Хрватска објави видео во кое се прокажуаат сите земјотреси кои се случија во понеделникот и вторникот. Во описот на видеото е наведено дека на 28 декември 2020 […]

Балкан

Сведоштва од земјотресот во Петриња: „Ѕидовите и мебелот ‘играа’ околу нас“

Хрватска два дена ја потресуваат земјотреси. Најпогоден е градот Петриња, каде токму во ова време во посета беше соработникот на Дојче веле, Матијас Грим. Сведоштва од прва рака. Кога во […]

Балкан

Градоначалникот на Петриња: Плачев цел ден, вакво нешто немам видено 64 години

Градоначалникот на Петриња, Даринко Думбовиќ, синоќа изјави дека им верува на премиерот и на Владата, како и на сите што изразија желба да помогнат, бидејќи не може да замисли дека […]

Балкан

Хрватски репрезентативец им го понуди својот хотел на Јадранот на жителите на Петриња

Нов силен земјотрес од 6,2 степени според Рихтеровата скала ја погоди Хрватска. Најмногу настрада градот Петриња, во чија близина беше епицентарот на разорниот земјотрес. Бројни хрватски клубови и спортисти реагираат […]

Балкан

Спасено дете во Петриња, најмалку седуммина загинати во земјотресот

Британската телевизија Скај Њуз ја емитуваше веста за земјотресот со епицентар на околу четириесет километри југоисточно од Загреб, со најмалку седуммина загинати , десетици повредени и значителна штета како главна […]