Ознака: пешачење

Вести

ХЕРОЈ ОД БРЗА ПОМОШ: Пешачел 5 км низ снег за да му помогне на пациент!

Дрвјата коишто паѓаат на патот пореди тежината на снегот можат да бидат вистинска опасност за секој возач. Не само што моментот кога паѓа дрвото може да биде фатален, туку соборените […]

Здравје

Колку брзо можете да се качите на 4-ти спрат открива многу за здравјето на вашето срце

Овој тест е многу едноставен. Доколку ви е потребно повеќе од минута и половина да се искачите на четврти спрат, би било добро да му се обратите на вашиот лекар, […]

Нега и убавина

Слабеење со пешачење – полесно отколку што си мислите

Ако сакате да слабеете или да ја одржувате вашата идеална телесна тежина, има полесен начин од макотрпно вежбање. За повеќето луѓе, најтешко е да се ослободат од масните наслаги на […]

Живот

Како да пешачите по 1,5 километри без да излезете од дома?

Многумина го избегнуваат пешачењето, а движењето на отворено е ограничено поради пандемијата и се препорачува да поминувате повеќе време дома. Не мора да одите во теретана за да го подобрите […]

Здравје

Со пешачење до слабеење

Пешачењето е секојдневна активност чие благотворно дејство повеќе од нас не го користат максимално. Имено, пешачењето може да биде единствена физичка активност неопходна за слабеење, со контролиран внес на калории […]

Занимливости

8 совети како да го поминете летото без да заминете на море

Ви даваме осум едноставни совети како да се забавувате ова лето! Ова лето дефинитивно ќе биде различно од претходното, но тоа не мора да значи дека ќе биде здодевно. Еве осум […]

Здравје

Сите ги фрламе, а тие се многу лековити: Еве како да ги искористите дршките од цреши

Доколку сакате да ја доведете физичката кондиција и килограмите во ред, а некако се’ уште не ви се вежба во група, има едно евтино, едноставно и загарантирано решение – пешачење. […]