Ознака: пиење

Занимливости

ЗАВИСНИ СТЕ ОД КАФЕ? Еве кога НЕ треба да го пиете

Многу истражувања го поврзувале кафето со намалување на ризикот од деменција, забрзан метаболизам и намален ризик од рал. Се разбира, тука е и дополнителната енергија која не покренува наутро… Но, […]

Занимливости

Во овие земји се пие највеќе кафе по глава на жител

Кафето веројатно е најпопуларниот пијалок во светот. Секоја година на глобално ниво, луѓето консумираат 400 милијарди шолји кафе. Ова е листата на земји во кои консумацијата на кафе по жител […]

Живот

Знаеме дека е многу важно да пиеме вода, но внимавајте да не претерате – ова се последиците

Водата е од суштинско значење за здравјето на човекот. Но, на прашањето колку вода треба да се пие дневно е тешко да се даде одговор. Тоа е така, бидејќи одговорот […]

Живот

Колку вода треба да пиете за полесно да ги намалите килограмите?

Пролетта е време кога и поинтензивно почнуваме да внимаваме на линијата, на тоа како изгледаме и како се храниме. Тогаш на сцена настапуваат вежби, но и диети. Сепак, без разлика […]

Живот

Водата може да направи чудо од вашата линија, но мора да внимавате како ја пиете

Најевтиниот и најбезопасниот начин да ги намалите вишокот килограми го има во секој дом. Водата не е новитет во менито за слабеење, меѓутоа треба да се конзумира внимателно и да […]

Живот

Вода се пие полека

Треба да пиеме многу вода во текот на денот, но понекогаш грешиме трудејќи се да испиеме доволно. Не е во ред доколку наеднаш во текот на денот го испиеме она […]