Ознака: пингвин

Занимливости

Секоја година пингвин препливува 8.000 километри за да го посети човекот кој го спасил

Жоао Переира (71), Бразилец од остров во близина на Рио де Жанеиро во 2011 година спасил еден пингвинот од сигурна смрт. Тој го нашол заглавен меѓу карпите, прегладнет и покриен […]

Вести

Редок пингвин претепен до смрт во Нов Зеланд

Новозеландски конзерватори изразија вознемиреност откако најмалку еден син пингвин е претепан до смрт, а неколку други биле украдени во една ноќна акција на ловокрадци. Државниот Оддел за конзервација соопшти дека […]

Видео

Пингвин ја фатил својата женка со друг, а потоа следела крвава тепачка

По крвавата и  жестока битка, мажјаците ја пуштила женката да бира…Пингвин се вратил „дома“ и  својата „сопруга“  ја фатил со  друг пингвин по што  следела жестока  тепачка. По крвавата и  […]