Ознака: пиперка

Занимливости

Ова е најскапата пиперка во светот: Чини 23.000 евра за килограм

Низ светот постојат различни сорти на пиперки но една посебно се издвојува. Станува збор за пиперката „Чарапита“ која потекнува од северниот дел на Перу. За да успее потребна е тропска […]

Кулинарство

Солени мафини

4 јајца 200 г коцки компири 1 црвена пиперка исечена на коцки 1 исечена главица кромид 100 г маргарин 80 г рендан пармезан 1 лажица исечена жалфија 2 исечени чешниња […]