Ознака: планета

Занимливости

Сателитот на NASA снимил вонземјански брод 10 пати поголем од планетата Земја?

Таен објект забележала Соларната и хелиосферна опсерваторија (SOHO) заедно со Европската вселенска агенција. Oh nice the first confirmed alien stricture is a Borg Cube Welp, we're boned pic.twitter.com/TnSvBsSEiB — Ty […]

Контроверзни фајлови

Теорија на заговор: Мистериозна планета се доближува, крај на светот на 21. август

Жителите на делови на Северна Америка на 21 август ќе бидат сведоци на затемнување на Сонцето.Но, според локалниот полициски шериф од американската сојузна држава Џорџија, Скот Бери, на овој датум […]

Занимливости

Научниците открија планета на која врне дожд од рубини и сафири

Планетата на која што буквално врнат рубини и сафири е пронајдена на оддалеченост од 1000 светлосни години од нашата планета Земја.Оваа планета – гасен џин каде што една година трае […]

Занимливости

Мапата на светот што ја знаете е погрешна. Еве како планетата навистина изгледа!

Ако сте немале географска карта на ѕидот од спалната соба, веројатно сте имале барем на работната маса.И веројатно секогаш ве збунувало тоа што делови од копното на врвот од картата […]

Занимливости

НЕВЕРОЈАТНО ОТКРИТИЕ! Пронашле свет со ТРИ СОНЦА, а годишното време трае 300 ГОДИНИ!

Со помош на најголемиот телескоп на светот, астрономите успеале да откријат до сега потполно непознат „нов свет“ кој има дури три сонца, а годишната трае подолго од еден човечки век.Новопронајдената […]

Занимливости

Откриена најмалата планета надвор од Сончевиот систем

Американските астрономи пронајдоа мала планета која кружи околу ѕвезда во соѕвездието Лира и која е најмала од повеќе од 800-те планети досега откриени надвор од Сончевиот систем.  Планетата под ознаката […]

Занимливости

Откачени факти кои не сте ги знаеле за планетата Земја

  Како и многу нешта во животот, колку повеќе учиме за земјата, толку повеќе сфаќаме всушност колку малку знаеме за тоа.   1. Најстудената темтература некогаш измерена е -128.6 фаренхајт […]