Ознака: планина

Живот

“Зарем планината ќе ми го одземе и синот?”: На истото место каде ја изгубил својата сопруга, по 24 години исчезнало и нивното дете

30-годишниот Британец Том Балард исчезнал минатата недела на планината Нанга Парбат во Пакистан заедно со 42-годишниот Италијанец Даниел Нарди. “Ова ме враќа во деновите кога погина мојата сопруга и мајка […]

Вести

На патиштата нема опасност внимавајте ако одите на планина

Сообраќајот на патиштата се одвива по претежно суви коловози на пониските места. Наместа влажни коловози се бележат на планинските премини, повисоките и осојничави места, каде поради ниски температури можна е […]

Вести

На патиштата нема опасност внимавајте ако одите на планина

Сообраќајот на патиштата се одвива по претежно суви коловози на пониските места. Наместа влажни коловози се бележат на планинските премини, повисоките и осојничави места, каде поради ниски температури можна е […]

Видео

Видео: На почетокот мислел дека снима ретка птица во далечина, но кога зумирал следело шок…

На почетокот овој човек мислел дека снима ретка птица, но набрзо потоа сфатил дека се работи за нешто сосема друго.Нашата планете е преполна со убави работи, но од време на […]

Занимливости

Фото: Мистериозно светло на планината Динара

Јозо Зебиќ и Иван Витиќ биле едни од планинарите кои викендов се искачувале на Динара. На патот кон планинарскиот дом, на надморска височина од 1.369 метри,на планината Динара ги изненадила […]