Ознака: пливање

Вести

На овие охридски плажи е забрането пливање: Езерото не е безбедно за капење!

После 21 година во Охрид, прв пат на потегот од Самоилова тврдина на плажите кон Партизан, Младост се поставени знаци забрането пливање. -Колекторот после толку години не е во функција! […]

Живот

Пливањето нè прави попаметни- еве колку треба да пливате за најдобри резултати

Пливањето го намалува нивото на хоромот на стрес – кортизол, а го зголемува ендорфинот, којшто ја намалува болката. Токму затоа, по пливање сме опуштени, а не уморни. Бројни истражувања потврдија […]

Живот

Пливањето 30 минути дневно е доволно за долг и здрав живот

Во изминативе неколку години се зборува и се пишува за здравиот живот повеќе од кога било порано. Но многумина не се сетиле дека постои едноставен, достапен и најчесто бесплатен еликсир […]

Живот

Марко Пејчиноски: Во ниту еден момент не помислив да се откажам

Дванаесетгодишниот Марко Пејчиноски е новиот херој на охридското маратонско пливање. Тој вчера за 9:02 часа во екстремно неповолни временски услови на силен ветер и голем бран го преплива Охридското Езеро […]

Занимливости

Ова бебенце ќе ве воодушеви со неговите пливачки способности

Мајката Роксан Тарнер му даде на синот Макс лекција за пливање која го воодушеви детето. Се бореше да не потоне и се трудеше што подобро да ја одработи својата задача.Роксан […]

Занимливости

Видео: Инструкторка го запиша својот девет месечен син на пливање

Роксен Тарнер од австралијанскиот град Перт, го запишала својот девет месечен син Макс на пливање.Во тоа можеби нема ништо чудно осван ако го занемарите фактот дека инструкторката на првиот час […]

Останати спортови

Мајкл Фелпс сруши древен рекорд

Американскиот пливач Мајкл Фелпс, на ЛОИ 2016 во Рио де Жанеиро сруши древен рекорд, поставен од Леонид од Родос.Според преданијата, грчкиот атлетичар учествувал на четири олимпијади во периодот 164 – […]

Останати спортови

Го освои светот: Симпатична реакција на Кинезинка кога разбрала дека добила медал!

Кинеската пливачка Фу Јуанхуи (20) стана интеренет сензација откако освои бронзен медал на ЛОИ во Рио. Таа беше трета на 100 метри грбно, но работата е во тоа што таа […]