Ознака: плоштад Македонија

Македонија

Порака на папата Франциск: Рамнодушноста и клеветите да ги замениме со чувствителност и надеж

Папата Франциск отслужи миса на плоштадот “Македонија” во Скопје на која присуствуваа околу 15.000 граѓани од земјава, но и верници од странство. Тој упати пораки за мир, соживот, за поголема љубов […]

Македонија

“Да живее Папата” ечеше на Плоштадот во Скопје

“Да живее папата!“ се извикуваше на повеќе јазици на плоштадот “Македонија“, каде папата Франциск одржува литургија, пренесе Фокус. На плоштадот освен од Македонија граѓани има и од Италија, Шпанија, Хрватска, САД, Кина, Конго.

Живот

Денес на плоштад “Македонија“,Априлијада – 2019 под мотото „Скопје се смее“

Детскиот културен центар „Карпош“ и Град Скопје денес на Плоштадот “Македонија“ ќе организираат детска журка, Априлијада „Скопје се смее“ за сите училишта, градинки, деца, тинејџери и граѓани на главниот град. […]

Македонски фудбал

Инцидент на слободната фан зона на плоштадот Македонија!

Инцидент на слободната фан зона на плоштадот Македонија!Две момчиња предизвикаа инцидент на плоштадот Македонија. Додека сите се забавуваат во слободната фан зона полицијата мораше да интервенира и раздели две момчиња […]

Локална самоуправа

Вклучена централната елка на плоштадот Македонија

Со концерт и изведба на новогодишни песни на хор составен од 180 ученици од повеќе средни училишта на Градот Скопје, вчера /02.12.2016 година, петок/ беше вклучена централната елка во Скопје […]