Ознака: Подгорица

Видео

Македонско девојче ечеше во Подгорица (видео)

Македонско девојче ечеше во Подгорица (видео) Состојбата предизвика од Корона вирусот е причина за воведување полициски час и во Црна Гора. Но, дел од граѓаните на Подгорица денес испратија убав […]

Балкан

Заев од Подгорица со нов датум за влез во НАТО

– Нашите очекувања се дека на почетокот на декември во Лондон на НАТО Самитот ќе имаме полноправно членство, изјави македонскиот премиер Зоран Заев пред црногорски и стопанственици од нашата земја. […]

Балкан Вести

Еден загинат во страотна експлозија во Подгорица

Во експлозија која се случила денес околу 10:40 часот во Подгорица со животозагрозувачки повреди се здобил еден маж кој набрзо и починал, потврдил за РТЦГ директорот на Ургентниот центар во […]

Македонија

По подолго време Црвенковски се појави на јавен настан

Првпат откако е поранешен претседател Бранко Црвенковски се појави во јавност на политички настан во Подгорица, Црна Гора. Црвенковски кој не дал никаква изјава за промена на името на државата […]

Балкан

Споменик на Јосип Броз Тито поставен во Подгорица

Во пресрет на 19 декември, денот на ослободувањето на главниот град на Црна Гора во Подгорица е поставен споменик на Јосип Броз Тито. Уште на 30 октомври годинава Собранието на главниот […]

Балкан Вести

Опозицијата предупредува, по апсењето на Медојевиќ Црна Гора е на прагот на граѓанска војна

, Синоќа во Подгорица е уапсен пратеникот и еден од лидерите на опозицискиот Демократски фронт, Небојаша Медојевиќ и му е одреден притвор од 60 дена, затоа што одбил да сведочи […]

Балкан Вести

Земјотрес од пет степени во Подгорица

Силен земјотрес од пет степени ги вознемири жителите во Подгорица пладнево, а истиот со помал интензитет се почувствува и во Македонија и во Скопје. Потресот бил на длабочина од два километра, […]

Балкан

ФОТО: Силна експлозија во Подгорица!

Во центарот на Подгорица утринава е фрлена бомба врз објект во изградба, а од јачината на детонацијата  испукале стаклата во приземјето на зградата.Експлозијата предизвикала вознемиреност кај станарите од околните згради. […]

Балкан

Дојава за бомба во Подгорица

Решавачкиот петти натпревар во финалето на плејофот на кошаркарското првенство на Црна Гора е прекинат поради дојава за поставена бомба во салата „Морача“ во Подгорица.Како што пренесуваат црногорските медиуми, мајсторката […]

Балкан

Молер се обиде да силува девојче: „Ме однесе во бањата и ја заклучи вратата…“

Подгоричанецот Слободан Жујовиќ (47) е осуден на 10 месеци затвор под сомнение дека во август се обидел да обљуби 12-годишно девојче.Тој е уапсен кон средината на август под сомнение дека […]

Балкан

СЕ СЛУЧИ ЧУДО: Ликот на Богородица се појави на дрво на кое му ја отсекле гранката

Чудо се случило во Подгорица. Според изјавите на мештаните, на багрем чија гранка била отсечена пред два месеци се појавила Богородица.Дрвото денес веќе е хит, поставена е околу него ограда […]