Ознака: подготовка

Кулинарство

МОЖАТ ДА СЕ ЈАДАТ СО СЛАТКО И СОЛЕНО – ЕВЕ КАКО ГО ПРАВАТ!

Овој рецепт ги воодушеви сите што го пробаа. Крофни се идеални за појадок или вечера, за семејство или гости, за мрзливи или искусни домаќинки. Состојки: 2 дл јогурт, јајце, 14 […]

Кулинарство

Повеќе не правам јајца на око, сите ми го бараат само овој рецепт за појадок

Состојки: 2 поголеми компири 1 краставица 1 црвена пиперка ½ китка млад кромид 3 јајца 1 лажичка сол ½ лажичка црн пипер 60 г брашно ПОСТАПКА: Компирите излупете ги и […]

Кулинарство

Крцкав компир

Состојки 1 кгр. компир 3-4 чешниња лук на вкус рузмарин 100 мл. масло 1 лажичка сода бикарбона Излупениот компир насечете во форма и големина која ја сакате вие, но секако […]

Кулинарство

Важни совети: Многу домаќинки ги прават овие грешки додека приготвуваат ајвар

Ајварот е неизоставен дел од зимницата и омилениот во многу домови. Некој го сака лут, некој благ, некој со модар патлиџан, но сигурни сме дека во секој случај не можете […]

Кулинарство

Потребни ви се само 4 состојки! Дома направете си „пармезан“ – не ви треба ниту капка млеко

Во домашни услови може да си направите пармезан кој што се подготвува само од четири состојки, а готов е само за 5 минути. Пармезанот е тврдо полумасно сирење од кравјо […]