Ознака: подготовка

Кулинарство

Кобна грешка на многу готвачи: Ако го правите ова со пилешкото месо, го ризикувате здравјето

Свежото пилешко честопати е преполно со бактерии, како салмонела и хеликобактерии, а миењето со вода никако не помага да се ослободите од нив Пилешкото е еден од омилените видови месо […]

Кулинарство

Ставете коцка мраз на плескавицата- нема да поверувате што ќе се случи

Сочните хамбургери се омилена храна на многумина. Но, не секој знае како да подготви вкусен бургер чија најважна состојка е добра плескавица што е правилно термички обработена. За тоа ќе […]

Кулинарство

Сите погрешно го приготвуваме болоњезе сосот: Италијански готвач го открива правилниот рецепт за совршена паста

Познатиот италијански готвач Џино Д’Акампо открил дека повеќето луѓе погрешно го приготвуваат сосот за болоњезе. Покрај погрешни тестенини, многумина додаваат и непотребен зеленчук и зачини. Тој исто така открил дека […]

Кулинарство

Цел живот погрешно сте го правеле: Готвач откри необичен трик за најкремастото пире од компири

  Цел живот погрешно сте го правеле: Готвач откри необичен трик за најкремастото пире од компири Поголемиот дел од нас, прво го варат компирот, потоа го цедат, додаваат малку млеко […]

Кулинарство

Феноменални трикови за најсочно месо: Во оваа маринада месото ќе стане меко и ќе се топи во уста!

Сигурно не сте секогаш воодушевени од квалитетот на месото што сте го купиле Понекогаш купеното месо изгледа жилаво и тврдо и се плашите дека ќе биде такви и кога ќе […]

Кулинарство

Ручек кој чини помалку од 100 денари: Потребни ви се само 3 состојки и 15 минути

Шпанија е позната по едноставната кујна но сепак солена и многу вкусна во која доминираат достапни намирници но и многу зачини. Еден од најпопуларните рецепти таму кој се припрема со […]

Кулинарство

Тирамису фрапучино: Рецепт за пијалак со кафе и чоколадо

Овој кремаст и освежувачки пијалак е најдобар во комбинација со неколку бисквити и попладневно уживање. За подобро расположение додајте неколку капки ликер од кафе. Можете да го замените со рум, […]