Ознака: поезија

Култура

Објавено овогодишното издание на поетскиот избор „Метрички карван“

Деновиве во издание на ЈОУ Градска библиотека „Гоце Делчев“ од Гевгелија беше објавено седмото издание на збирката поезија „Метрички карван“, годинава вклучувајќи стихотворенија, покрај од градот-домаќин, и од градот под […]

Македонија

Поезија за Пендаровски- „Птица летна и во НАТО ќе си слета” (ВИДЕО)

Кандидатот за претседател на СДСМ, Стево Пендаровски, на митинг му го држеже микрофонот на постар господин кој читаше поезија за него. – Птица летна и во НАТО ќе си слета, […]

Издвојуваме

Кафе, инспирација и стихови на Светскиот ден на поезијата

Трета година по ред Македонија повторно е дел од глобалниот настан „Плати со поезија“. По повод Светскиот ден на поезијата, Јулиус Мајнл неминовно и овој пат ќе се потруди да […]

Култура

Поезијата на македонската поетеса Ирена Христова е избрана за најквалитетна на Меѓународен книжевен конкурс

Поезијата на македонската поетеса Ирена Христова избрана за најквалитетна на Меѓународен книжевен конкурс во Вршац, Србија.Здружението „Вршачки књижевни клуб“ од Вршац, Србија го организираше десеттиот Меѓународен книжевен конкурс за поезија, […]

Култура

Конкурс за првото издание на „Кокински Мугри“

Секој учесник има право да учествува со една необјавена поетска творба не подолга од 35 стиха.ЗГ Друштво на Писатели Куманово објавува Поетски Конкурс Конкурсот трае од 07.07.2016 до 24.07.2016. Секој […]