Ознака: Пожари

Занимливости

Медалот за детето со цуцла е најтажната фотографија оваа година

Син на починат пожарникар-волонтер, кој даде свој придонес во гасењето на пожарите во Австралија, доби медал за храброст. На едно и полгодишниот Харви Китон, облечен во униформа, со цуцла во […]

Вести

Стотици нови пожари ја пустошат Амазонија

Стотици нови пожари продолжуваат да ја пустошат амазонската прашума во момент кога расте меѓународниот притисок врз бразилскиот претседател Жаир Болсонаро да ги спречи пожарите во „белите дробови на светот”. Судбината […]

Балкан

Над илјада пожарникари се борат со пожарите во Евија и Тасос, Грција бара помош од ЕУ

Во Грција се мобилизирани над илјада пожарникари да се борат против шумските пожари, а најголемиот е на островот Евиа, северно од Атина. Загрозени се околните села и таму е прогласена […]

Вести

Голем дел од Македонија во пламен: Активни 18 пожари, еве каде гори во моментов

Центарот за управување со кризи испрати детален извештај за состојбата со пожарите ширум Македонија: Битолски регион Пожарот кој започна на вчера во атарот на с.Норово кон с.Селце, општина Крушево е […]

Вести

Уште трае борбата со пожарот кај Скопска Црна Гора, ангажирани авиони на ДЗС

Гаснењето на пожарот, што вчера избувна кај Скопска Црна Гора продолжува и денеска. Екипите на противпожарната бригада на Град Скопје се на терен цела ноќ, а од раните утрински часови […]

Вести

Препораки за превенција и рано предупредување и справување со пожарите

Управувачки комитет за координација и управување во системот за управување со кризи: Издадени се препораки за соработка на институциите за превенција и раното предупредување и справување со пожарите. Управувачкиот комитет […]

Македонија

Вчера во Скопје два пожари, за среќа само со материјална штета

На улица ”Пролетерска“ во Скопје вчера околу 15:00 часот избувнал пожар во помошна просторија од куќа во сопственост на 39-годишниот Г.М. Целосно изгорела кровната конструкција и инвентар, но за среќа нема […]

Балкан

„Ми се допаѓа да потпалувам и да ги гледам пожарникарите како трчаат да ги изгасат пожарите“ – Уапсен монструмот на пожарите во Грција

„Ми се допаѓа да потпалувам и да ги гледам пожарникарите како трчаат да ги изгасат пожарите“, наводно рекол, според грчките медиуми, 35-годишниот маж кој беше уапсен за подметнување пожари во […]

Балкан

НАСА објави сателитски снимки од грчките пожари

Американската Национална аеронаутичка и вселенска администрација (НАСА) објави сателитски снимки од пожарите во околината на грчкиот главен град Атина, во кои загинаа над 80 лица, а околу 180 беа повредени. […]

Балкан

Зошто настрадаа толку многу луѓе во пожарите во Атина?

Додека грчката престолнина ги санира последиците од катастрофалните пожари, бројот на жртвите и се уште трага по исчезнатите, сите се прашуваат, како е можно да настрадаат толку многу луѓе? За […]

Балкан

Најмалку 50 загинати во пожарите во Грција, се стравува дека бројката ќе расте

Најмалку 50 луѓе ги загубија животите во пожари во Грција кои од вчера беснеат во најголем дел во областа Атика, јави дописничката на МИА од Атина. Дваесет и шест тела […]

Вести

Пожарите во Калифорнија уништија бројни плантажи на марихуана и винарии

Пожарите, кои избувнаа во северниот дел на американската држава Калифорнија, уништија голем број винарии и десетици плантажи на марихуана.Најмалку 31 плантажа на марихуана е целосно уништена, на многу други им е нанесена […]