Ознака: помнење

Здравје

Го подобрува помнењето и концентрацијата и не содржи холестерол: Кој вид риба е најздрава?

Рибата е еден од најважните намирници кога станува збор за формулирање на здрава исхрана. Таа е извор на квалитетни протеини, здрави масти и многу витамини и минерали кои му се […]

Љубов и секс

Жените кои почесто имаат сексуални односи подобро помнат

Ако се суди според резултатите на новата студија која ја спровел тим од Универзитетот McGill во Канада, жените кои почесто имаат сексуални односи подобро помнат. Истражувањето за тоа како PVI или […]

Живот

Рузмаринот може да ја зголеми способноста за помнење

Рузмаринот како традиционален лек се користи со векови за најразлични проблеми со здравјето, но најновите истражувања покажуваат дека помага и кај луѓе кои имаат проблеми со помнењето. Испитувањата покажуваат дека […]

Вести

Мексиканскиот нарко бос Ел Чапо го изгубил помнењето

Адвокатите на мексиканскиот нарко бос Хоакин Гузман познат како “Ел Чапо”, тврдат дека неговото ментално здравје се влошува во американскиот федерален затвор во Њујорк поради рестриктивните мерки кои се применуваат […]

Живот

Најсилен природен лек: Гоподобрува помнењето за 80 проценти, ги топи маснотиите и го подобрува видот и слухот

Кога ја јадете оваа смеса, функцијата на мозокот значително се подобрува.Еден од најмоќните природни лекови не само што ќе ви  го подобри помнењето за неверојатни 80 проценти туку и ќе […]