Ознака: поплава во Скопје

Вести

Трајановски: Градскиот кризен штаб, полицијата и војската веднаш беа меѓу граѓаните

Во вечерашното Отворено студио на ТВ Нова гостува градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски.Трајановски ја опиша кобната ноќ на 6 август, кога во поплавата што го зафати скопскиот регион животот го […]

Вести

Русија испраќа хуманитарна помош за поплавените подрачја

Хуманитарна помош од Руската Федерација, наменета за поплавените подрачја, денеска ќе пристигне на Аеродромот „Александар Велики“ во Скопје.Помошта се состои од мобилни дизелни и бензиски генератори со моќност од 5 […]

Вести

Ристовски: Состојбата во поплавените делови во општината Илинден се нормализира

Состојбата во поплавените делови во општината Илинден се нормализира. Расчистени се и проодни улиците, во делот на дваесеттината куѓи кои беа полавени, како и делот каде се наоѓаат стопанскитеобјекти. Речиси целосно […]

Вести

Почнува исплатата на авансното обештетување, по 30.000 денари за секое семејство од поплавените подрачја

По 30.000 денари како авансно обештетување ќе добие секое од семејствата кои беа погодени од невремето кое на 6-ти овој месец го зафати Скопје и околината. Премиерот Емил Димитриев денес […]

Вести

Емил Димитриев: Работиме на исплата на авансот за штетите од поплавите

Во селото Стајковци најголем дел од улиците и домовите се исчистени. Извршена е дезинфекција во над 85 проценти од домовите. Наскоро се очекува да започне и обештетувањето на граѓаните чии домови […]

Вести

СДСМ не се откажува од обидите политички да профитира од туѓата несреќа

Функционерите и активистите на СДСМ изминативе 10 дена покажаа целосна негрижа и несолидарност кон граѓаните кои беа зафатени од катастрофалното невреме кое со себе зеде и жртви.Додека Македонија е на […]

Вести

Тодоров: Досега дезинфицирани 20 милиони метри квадратни

Организирана е итната медицинска помош и во Стајковски, во Арачиново и Сингелиќ, изјави вицепремиерот и министер за здравство Никола Тодоров кој денеска беше во посета на Стајковци.-Ангажирани се медицински лица […]

Црна хроника

Намерно прегазил војник кој помага во Стајковци – Го стартувал возилото и…

Непромислен шофер намерно прегазил војник кој помага во Стајковци. Во 08:30 часот утринава во полиција пријавена е сообраќајна незгода на клучката кај Стајковци, во која возило „Ауди“ со скопски регистарски ознаки, […]