Ознака: портокали

Здравје

ПОРТОКАЛИТЕ СЕ НАЈПОЛЕЗНИ АКО СЕ ЈАДАТ ЦЕЛИ

Портокалите се корисни за имунитетот, помагаат во враќањето на силата по вирусни заболувања и ја подобруваат состојбата на крвните садови. Руската нутриционистка Олга Перевалова за радиото Спутник говори за тоа […]

Живот

Не смеат да се зголемат цените на лимон, портокал, мандарини, грејпфрут и клементина во Македонија

На предлог на Министерството за економија, Владата на Македонија на денешната седница донесе Одлука за замрзнување на цените на лимон, портокал, мандарина и грејпфрут и клементини. Според Одлуката за посебни […]

Занимливости

Не сте го знаеле овој трик: Зошто портокалите и лимоните се продаваат спакувани во мрежи?

Досега веќе сте забележале дека портокалите и мандарините кои се продаваат по продавниците секогаш се спакувани во мрежи со црвена боја. Дали некогаш сте се запрашале зошто? Тоа не е […]