Ознака: портокалова фаза

Вести

Портокалова фаза до 14 август, граѓаните да се заштитат од високите температури

Топлото време со многу високи температури од портокалова фаза што вчера ја зафатија целата држава ќе се задржи до 14 август. Во наредните денови температурата ќе достигне до 41 степен, […]

Македонија

Да се ослободат од работа бремените и лицата над 60 години, државава цела недела во портокалова фаза

Територијата на целата држава во следните седум дена почнувајќи од вчера до 14 август ќе биде зафатена од високи температури од портокалова фаза, соопшти Министерството за здравство согласно добиените информации […]

Вести

Македонија и денеска во портокалова фаза

Со високи температури од портокалова фаза е зафатена Македонија. Продолжуваат да важат препораките на Министерството за здравство – од работни обврски да бидат ослободени бремените жени и лицата над 60 […]

Вести

Високи температури од портокалова фаза утре на територија на целата држава

Министерството за здравство соопшти дека согласно најавата на метео-алармот од Управата за хидрометеоролошки работи и утре територијата на целата држава ќе биде зафатена со високи температури од портокалова фаза.Oд Министерството […]

Вести

Македонија во портокалова фаза, но еве што не очекува до крајот на неделата

До петок, времето ќе биде претежно стабилно и многу топло, информираат од УХМР.Утре во попладневните часови ќе има локално зголемување на облачноста и услови за изолирана појава на краткотраен дожд […]

Вести

Македонија од утре влегува во портокалова фаза со високи температури

Министерството за здравство соопшти дека согласно најавата на метео-алармот од Управата за хидрометеоролошки работи, почнувајќи од утре и во текот на викендот територијата на целата држава ќе биде зафатена со […]

Вести

Делови од Македонија во портокалова фаза

Северновардарскиот и охридско-преспанскиот регион денеска ќе бидат зафатени со температури од портокалова фаза, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со слаб до […]