Ознака: последици

Вести

Докторите откриле нова, смртоносна последица од коронавирусот

Мајкл Реган, 49-годишен Американец кој се заразил со коронавирус кон крајот на март, конечно почна да се опоравува по неколку недели домашно лекување. Тој, како и многу други, имал висока […]

Живот

Јадете брзо или споро? Што се случува со телото кога јадете пребрзо?

Она што го внесуваме во телото не е единственото нешто што е важно. Начинот на којшто ја јадеме храната претставува подеднакво важен момент. Во некои култури заедничкиот оброк има статус […]

Живот

Храна која буквално ве води во смрт

Резултатите од големото истражување на француските научници покажале дека лицата кои консумираат поголема количина на екстремно преработена храна, како газирани пијалаци, индустриски леб, готови јадења, готови пилешки медалјони или месни […]

Живот

Загадениот воздух проблем за машката ерекција

Мажите кои живеат во близина на главни сообраќајници, односно се повеќе изложени на загаден воздух, имаат поголем ризик од проблеми со ерекција и неплодност, покажуваат најновите истражувања на Универзитетот Гуангџоу […]

Живот

Тагата ги слабее белите дробови, грижата предизвикува карцином

Како што стресот влијае врз работата на срцето, така и некои силни емоции влијаат врз некои други органи. Алтернативната медицина го поврзува негативното мислење и чувства со некои болести. Овие […]

Живот

НЕ на овие 7 производи

Сте се запрашале ли некогаш зошто токсиколозите не јадат пуканки приготвени во микробранова печка? Или зошто фармерот не јаде неоргански одгледан компир, или зошто рибарот никогаш не препорачува риба одгледана […]

Вести

Загадениот воздух може да предизвика аутизам кај децата

Изложеноста на одреден вид загаден воздух во раното детство може значително да го зголеми ризикот од развој на симптоми поврзани со нарушувања од аутистичен спектар (АСД), се наведува во новото […]

Живот

Овие работи не смеете да ги јадете ако веќе сте наполниле 30 години

Најголемата корист од зрелоста е дека вие сте потполно слободни во вашите постапки. Вклучувајќи го и изборот на храна. Но кога стомакот расте и вредностите на вагата стануваат застрашувачки, а […]

Живот

Не ги голтајте мастиките: Доктор открива што се случува со нив кога ќе влезат во нашиот дигестивен тракт

На сите ни се случило несакајќи да проголтаме гума за џвакање, а митовите кои се шират за тоа што се случува потоа, како на пример – „ќе ти се залепат […]

Занимливости

Патник заборавил да го вклучи авионскиот режим на мобилниот телефон, а ова биле последиците

Активирањето на авионскиот режим е дел од рутините за оние кои патуваат, а во случај да заборавите да го вклучите, може да се соочите и со последици. Зависно од типот […]