Ознака: потекло

Вести

Кина не прифаќа меѓународна истрага за потеклото на коронавирусот

Пекинг не ги прифаќа повиците во Кина да се спроведе независна меѓународна истрага за потеклото на коронавирусот, изјави кинеската амбасадорка во Велика Британија Чен Вен. Таа за Би-Би-Си истакна дека […]

Вести

Научници влегоа во трага на коронавирусот: Не потекнува од Вухан, ниту од лабораторијата, а меѓу луѓето почнал да се шири помеѓу 13 септември и 7 декември

Ниту „лабораторија“ ниту „ЖИВОТИНСКИ пазар“? Избувнувањето на „Ковид-19“ започнало со месеци порано и не во Вухан, покажува најнова студија на Кембриџ? Коронавирусот кој се прошири низ целиот свет можеби првиот […]

Историја Контроверзни фајлови

РАЗЛИКАТА ПОМЕЃУ ИЛИРИТЕ-АЛБАНЦИ И ГЕГИТЕ (ПРВ ДЕЛ)

За да се одговори прецизно на ова прашање и да бидеме со доволна сигурност, потребно е да се потпреме не само на сопствените чувства и видни разлики туку пред се […]

Контроверзни фајлови

ЧЕТИРИТЕ РОДА НА БЕЛАТА РАСА

Нашите предци – Расите РА – Светло, бела, чиста, изворна – РА-М-ХА. Словено-Аријските Раси или со еден збор Асите се состојат од четири збратимени и изворни рода кои се разликуваат по бојата на […]

Занимливости

Како настанала кратенката ХОХО?

Сигурно досега сте виделе како некој на крајот од пораката или мејлот напишал „ХОХО“. А знаете ли како настанала оваа кратенка? Како настанала кратенката ХОХО? Кратенката „ХОХО“ најчесто ја користат […]

Занимливости

Како месеците ги добиле своите имиња?

Современиот календар сме го превземале, односно наследиле од Римјаните кои првобитно имале 10 месеци во годината, а таа почнувала во март, што им било логично на сите бидејќи почнувала пролет […]

Занимливости

Луѓето од Меланезија носат ДНК од непознати видови!

Луѓето од Меланезија имаат трага од ДНК која припаѓа на непознати видови, покажува нова возбудлива компјутерска анализа.Научниците велат дека Меланежаните, луѓето од регионот во јужниот Пацифик, имаат ДНК од непознати […]

Сцена

Зошто никој не сака Мис Јапонија 2016?

Изборот на Пријанка Јошикава која е од мешано јапонско-индиско потекло за Мис Јапонија, предизвика незадоволство кај многу луѓе во земјата, објави Ројтерс.Пријанка Јошикава е уште еден предизвик за претставата на […]