Ознака: потона брод

Вести Свет

Брод со повеќе од 50 мигранти потона во либиските води

Брод со повеќе од 50 лица потона во либиските територијални води, соопшти високиот комесаријат за бегалци на ОН. Точната локација на несреќата не е прецизирана, објави УНХЦР на Твитер. Либија […]

Свет

Кај Бодрум потона брод со мигранти, девет лица исчезнати

Во близина на турскиот град Бодрум во Егејско Море  потонал брод со мигрант. Девет лица се водат како исчезнати, а турската крајбрежна стража соопштила дека 31 од мигрантите биле спасени. Спасувачката […]